Techinside Google News
Techinside Google News

Mobil hayatın önlenemez yükselişi

Sosyal Medya, İnternet ve Mobil Kullanımı İstatistikleri 2014 raporu’na göre 2015’te mobil cihazlar yönetimi devralacak.
- Advertisement -

We Are Social Singapore tarafından hazırlanan Sosyal Medya, İnternet ve Mobil Kullanımı İstatistikleri 2014 raporu Türkiye dahil 24 ayrı ülkenin internet penatrayonu, sosyal medya kullanımı, online geçirilen süre ve mobil cihaz kullanımı verileri sunuyor. Türkiye istatistiklerine göz atacak olursak;

  Türkiye’de 35 milyonun üzerinde internet kullanıcısı bulunuyor ve internet kullanımının tüm nüfusa oranla yüzde 45.

  •  36 milyon aktif Facebook hesabı var.
  •  Günde ortalama 4,9 saatimizi kişisel bilgisayarlar üzerinden, 1,9 saatimizi mobil cihazlar aracılığıyla internette harcıyoruz.
  •  Günde ortalama 2 saat 32 dakikamızı sosyal medyada geçiriyoruz.
  •  Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformu olan Facebook’u (yüzde 93), sırayla Twitter (yüzde 72), Google+ (yüzde 70) ve LinkedIn (yüzde 33) takip ediyor.

Özellikle gençler arasında mobil cihazlar, internet ve sosyal ağlar hayatın vazgeçilmezleri arasına girdi. Türkiye’de 5 gençten 3’ünün düzenli internet erişimi bulunuyor. Kırsal kesimde ise 5 gençten 2’si düzenli olarak internete erişebiliyor. Mobil cihazı yerine sevgilisini/eşini görmekten vazgeçenler oranı ise %6.

İş hayatında ise durum çok da farklı değil, çalışanlar artık sadece mobil cihazlarını ofise getirmiyor onlarla yaşıyorlar. Pew Research raporlarına göre yüzde 44 oranında cep telefonu kullanıcısı çağrı, mesaj veya e-posta kaçırmamak adına cihazları ile uyuyor.

Armagan BAS
Vizyon Arge Ürün ve Çözüm Yöneticisi Armağan Baş

Bu sonuçları değerlendiren Vizyon Arge Ürün ve Çözüm Yöneticisi Armağan Baş istatistiklerin mobil cihaz ve mobil uygulamaların yükselişini bu denli işaret etmesi, 2015’te mobil cihaz ve uygulamalar konusunda yeni bir dönemin bizleri beklediğini göstermekte olduğunu belirtti. Web uygulamalarının yavaş yavaş mobil uygulamalara taşınması alışkanlıklarımızı mobilleştiriyor. Mobil cihazlar yönetimi devralıyor şeklinde yorumladı.

Armağan Baş, konuyla ilgili olarak Mobil Şebeke Yöneticilerine (MNO) büyük görevler düştüğünü belirterek Inseptra markası altında sağladıkları mobil trafik analitiği, güvenlik ve optimizasyon çözümleri ile mobil veri ve uygulama çeşitliliğine ultra HD gözlüklerle bakarak mobil trafikteki eğilimlerin daha iyi anlaşılmasını sağladıklarını ifade etti.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir