Mobil operatör hisselerinin 6 aylık performansı

0

Mobil operatör hisselerine yatırım yapanlar bu yılın ilk yarısında kazançlı çıktı

Sermaye piyasalarında yılın ilk yarısı geride bıraktık. Biz de bu dönem içerisinde Turkcell ve Türk Telekom hisselerinin nasıl bir performans gösterdiğini mercek altına almak istedik. İlk sırada Turkcell hisselerini ele alıyoruz. Bloomberght.com verilerine göre, Turkcell’in hisse fiyatı 2 Ocak’ta 11,79 TL idi. Şirketin 2 Temmuz’daki kapanış fiyatı 13,22 TL olurken, altı aylık getirisi yüzde 12 oldu. Bununla birlikte Turkcell hissesi 11 Şubat’ta 15,11 TL’lik fiyatla altı ayda en yüksek değerine ulaştı. Şirketin hissesi 10 Mayıs’ta 11,2 TL ile en düşük seviyeden işlem gördü. Turkcell’in bir yıllık performansı ise şu şekilde: Şirketin hisseleri 5 Temmuz 2018’de 11,82 TL seviyesindeydi.  Yani, bir yılda yatırımcılar yüzde 11,8 gelir elde etti. Turkcell hisseleri Temmuz 2000’den bu yana o zamanki adı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve New York Borsası’nda (NYSE) işlem görüyor. 

Türk Telekom hisseleri altı ayda yüzde 40 kazandırdı

Türk Telekom hisselerindeki altı aylık tablo şu şekilde: Bloomberht.com verileri, şirket hisselerinin 2 Ocak’ta 3,77 TL fiyata sahip olduğunu ortaya koyuyor. Şirketin 2 Temmuz’daki hisse değeri 5,26 TL iken altı aylık kazanç yüzde 39,5 seviyesinde gerçekleşti. Türk Telekom hisseleri 19 Mart’ta 5,46 TL ile zirve fiyatına erişirken, 22 Mayıs’ta ise 3,96 TL ile en düşük fiyattan işlem gördü. Türk Telekom’un bir yıllık hisse performansı değerlendiriğimizde, 9 Temmuz 2018’de 5,5 TL’lik bir fiyatın söz konusu olduğu görülüyor. Bu durumda, 5 Temmuz’da 5,28 TL fiyata sahip olan Türk Telekom hisseleri yatırımcılara bir yılda yatırımcılarına yüzde 4 zarar ettirdi. Türk Telekom hisseleri Mayıs 2008’den bu yana Borsa İstanbul’da işlem görüyor. 

NOT: Haberdeki veriler yatırım tavsiyesi kapsamında değerlendirilmemelidir. Yatırım kararı için yatırım danışmanınızla görüşünüz.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>