Mobil oyun bağımlılığı için yeni önlem

0

Mobil oyun bağımlılığı

Oppo, mobil oyun bağımlılığı için geliştirdiği yeni sistemini tanıttı. Bu sistemle, reşit olmayan kullanıcıların yaptıkları ödemeleri için kısıtlama geliyor.

Oppo mobil oyun bağımlılığı için kısıtlıma yapıyor

Son yıllarda oyun bağımlılığı, tüm dünyada büyüyen bir sorun olmaya devam ediyor. Oppo, özellikle mobil cihazlarla artan oyun bağımlılığına karşı yeni bir önlem alıyor.

Oppo’nun 18 Mart tarihinde piyasaya sürdüğü sistem, reşit olmayan kullanıcılar için önemli kısıtlamalar getiriyor. Yeni oyun bağımlılığı karşıtı sistem ile mobil tarafta yapılan harcamalar için kısıtlama geliyor. Oppo’nun yeni sisteminde 8-16 yaş kullanıcılar için tek seferde 50 yuan, aylık ise 200 yuan limit koyuluyor. Ayrıca 16 ile 18 yaş aralığındaki kullanıcılar için ise tek seferde 100 yuan, aylık ise 400 yuan harcama limiti koyulmuş durumda.

Bu sistemle kullanıcıların daha az oyun satın alabilmeleri ve bu sayede oyunlara olan bağımlılığın azaltılması hedefliyor. Ayrıca ebeveynler için çocukların oyun satın alma durumlarına da kısıtlama gelmiş olacak.

Özellikle Çin’de yaşanan oyun bağımlılığı sorununa, Oppo’nun uygulamaya aldığı yeni sistemin önemli bir çözüm sağlayabileceği belirtiliyor. Çin, oyun bağımlılığıyla ilgili katı kurallar uygulasa da bu kurallar henüz yeterli olmadı. Bu nedenle daha çok oyun oynamayı engellemeye yönelik çalışmalar yapılıyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>