Mobil robot devrimi geliyor

0

Son 15 yılda mobil devrim bütün dünyayı sarsıcı şekilde değiştirdi ve değiştirmeye devam ediyor. Sıradan bir kişinin günlük hayatında yapabildiği şeylerin sayısı 20 yıl öncesine göre kıyaslanamayacak denli fazla hale geldi. Bu dönüşüm robot teknolojisini de etkileyecek ve endüstriyel açıdan seri üretim için büyük öneme sahip robotlar mobil hale gelerek daha önce hiç bulunmadıkları pek çok alana girecekler.

2020 yılına kadar mobil robot sektörünün küresel büyüklüğünün 16 milyar doları geçeceği tahmin ediliyor.

Pazar araştırmaları yapan TechNavio’nun bir anketine göre mobil robotlar özellikle Asya-Pasifik (APAC), Avrupa ve Amerika pazarında giderek artan bir hız ile yaygınlaşacak. Otomotiv, Tarım ve Madencilik, Havacılık ve Savunma ile Sağlık mobil robot teknolojilerinin en çok kullanıldığı sektörlerin başında yer alacak.

Mobil Robotların en çok üretim ve tehlikeli işler için kullanılması bekleniyor.

İşletmeler için ne anlama geliyor?

İki farklı açıdan bu soruya cevap verebiliriz. Birincisi giriş yapılabilecek bakir ve yeni bir alanın şekilleniyor olması işletmeler için fırsat oluşturuyor. İkincisi ise yaptıkları işi mobil cihazların nasıl dönüştürdüğünü göz önüne alarak ve mobil robotların üretim açısından kendilerini nasıl etkileyebileceğini iyi değerlendirmeleri gerekiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>