Mobil sağlık sektörü patlama yapacak

0

Mobil sağlık sektörü akıllı telefon ve tabletlerin pazarda hızla yaygınlaşması ile birlikte gelişme gösteriyor. Bu cihazların sağladığı avantajlar sağlık servislerinin insanlara ulaşmasını kolaylaştırmakla kalmıyor aynı zamanda doktorlar, araştırmacılar için de daha hızlı ve etkin hizmet vermelerini sağlıyor.

Bağımsız teknoloji odaklı araştırma firması TechNavio’nun raporuna göre küresel mobil sağlık pazarı şu anda uygulama geliştiriciler ve servis sağlayıcılar tarafından bütünüyle parçalanmış durumda ve gelirler bu parçalı yapı içinde elde ediliyor.

hemşire mobil sağlık mobile ipad

Rapora göre pazarı büyütecek ana noktaları şunlar olacak;

  • 3G ve 4G ağların yaygınlaşması
  • Gelişmiş sağlık takip sistemlerine artacak talep
  • Yeni Elektronik Sağlık Kayıt (Electronic Medical Recording – EMR) sistemlerinin gelişmesi
  • Akıllı telefon ve tabletlerin giderek artan kullanım oranları.

Pazarın ana eğilimleri ile şu şekilde belirlenmiş.

  • Mobil Sağlık çözümlerini devletlerin desteklemesi
  • Mobil Uygulamalarda önceden tahmine dayalı modellerin kullanılması
  • Uzaktan sağlık takip sistemlerine talebin artması
  • Diyabet (şeker) yönetim çözümlerine talebin artması

mobil-sağlık-mobile-healthcare-digital

TechNvio’nun Başkanı Faisal Ghaus rapor çalışmasına dair şu yorumu yapıyor; “Şu anda pazarın en hızlı büyüyen parçası uzaktan hasta takip sistemleri. Bu sistemler hastaların hastanelerde harcadığı zamanı, hastane ziyaretleri sıklığını ciddi ölçüde düşürmekte. Üstelik bu sistemler sayesinde hastalara sağlanan hizmetin hızı yükseldiği için verilen servislerin kalitesi de yükselmekte.”

İşletmeler için ne anlama geliyor?

Pek çok yenilikçi eğilim gibi mobil sağlık alanı tüm dünyada hızla gelişecek bir sektör olacak. Bu sektör gerek yatırım yapmak gerekse aktif faliyet göstermek için pek çok yeni kapıyı işletmelere açabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>