Mobil uygulama sahibi olmak isteyenlerin geliştiricilere sorması gerekenler

0

Sosyalleşmenin ötesinde ticari ve çok yönlü uygulamaların geliştirilebilir olması, bu ekosisteme yönelimi artırıyor. Dolayısıyla, uygulama geliştirme alanında da rekabet artıyor. Bunu faydaya çevirmek ise mobil uygulama fikri olan girişimciye kalıyor.

Sözgelimi, internette mobil uygulama geliştirici şeklinde bir arama gerçekleştirdiğinizde 35 saniyelik bir süre sonunda ekranınıza 970 binden fazla sonuç çıkıyor. Yaratıcı projenizi başarılı bir şekilde mobile uyarlayacak geliştiriciyi bulmak da sizin maharetinize kalıyor. İşte tam da bu noktada seçimi kolaylaştırabilecek bir dizi soruyu eleme sürecinize dahil edebilirsiniz.

Geliştirilecek uygulamanın farklı cihaz ekosisteminde sorunsuz çalışabilir olması mobil uygulama geliştirici seçerken dikkat edilmesi gereken temel unsur kabul ediliyor. İşte, sormanız gereken sorular;

Geliştiricilere sorulması gerekenler

– İlk, Android, iPhone ve ya iPad uygulamanızı ne zaman geliştirdiniz?

– Geliştirme süreciniz nasıl işliyor?

– Geliştirdikleriniz arasında Google ya da Apple’ın ekosistemine dâhil ettiği herhangi bir uygulama var mı? Varsa, bu hangi uygulamanız ve nerede kullanıcılara sunuldu?

– Kullanıcı arayüzü ekseninde benimsediğiniz bir felsefeniz var mı?

– Tasarım estetiğinizi anlatmak için hangi uygulamaları buna örnek gösterebilirsiniz?

– Geliştirme sürecinde dış kaynak kullanıyor musunuz?

– Geliştirmiş olduğunuz uygulamalardan herhangi biri daha önce Google ya da Apple tarafından reddedildi mi?

– Geliştirmeye paralel olarak pazarlama, B2B ve uygulama pazarı stratejisi yönetiminde danışmanlık yapıyor musunuz?

Önde gelen mobil uygulama pazarlarından biri kabul edilen Türkiye’de de süreç dünyadan farklı işlemiyor. Arama sonuçlarında ekrana yansıyan geliştirici firma bilgilerini iyi okumak, yine internette bu firmalar hakkında araştırma yapmak, kim bilir daha sonra birlikte çalışmaya karar vereceğiniz bu iş ortaklarınıza dair önemli ipuçları verebilir.

Mobil uygulama geliştirici seçerken tecrübeli ve kabul görmüş bir isim olmasına dikkat etmek gerekiyor. Hedeflenen uygulamanın enine boyuna görüşülmesi esnasında ortaya çıkabilecek soru ya da endişelerin geliştirici tarafından doyurucu bir şekilde k olması güveni pekiştirecektir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>