Mobil uygulamalarda “yap gitsin” dönemi bitti

0

“Yap gitsin” anlayışı uygulama mağazalarında yıllardır işe yaramıyor. Günümüzün kalabalık uygulama mağazalarında uygulamanızın en üst sonuçlarda gözükmesi için alın teri sarf etmelisiniz. Yalnızca o zaman uygulamanız potansiyel para kazanma noktasını geçmek için ihtiyacınız olan görünürlüğe ulaşabilir.

Mobil uygulamalar eskiden olduğu gibi bir altın madeni değil ancak uygulama sektörü hala fırsatlar ile ağzına kadar dolu. Hırs, idrak ve sabrın doğru oranlarda bileşimiyle siz de kendi özel uzmanlık alanınızdaki bir sonraki popüler uygulamayı üretebilirsiniz.

İşte günümüzün kalabalık uygulama mağazalarında başarılı olmak için değerlendirip uygulayabileceğiniz 5 basit ancak önemli adım:

lider-fikir-beyin-adam

1. Milyon dolarlık fikri yeniden tanımlayın

Eğer başarılı olma ölçünüz 100 milyar dolarlık pazarın yüzde 1’ini almaksa tekrar düşünün. İlk olarak o devasa marketin küçük parçalara bölünmesi daha zor olacaktır. Muhtemelen süreçlerini geliştirmek ve müşterileriyle ilişkilerini ilerletmek için yıllarını harcamış büyük firmalarla rekabet edeceksiniz.

Dahası, yatırımcılar da bir pazarın sadece yüzde 1’ini ele geçirecek bir ürüne yatırım yapmayı istemeyeceklerdir. Onlar pazarın yüzde 40, yüzde 50 gibi büyük oranlarını hedefleyen ürünleri isterler.

Bugün başarılı olmak için milyon dolarlık fikirlerin sabit rakamlar yerine ilhamlardan gelmesi gerekmektedir.

Marc Benioff salesforce.com fikrini Hawaii’de yunuslarla birlikte yüzerken bularak girişimciliğin “buldum!” anları için seviyeyi güzel bir şekilde belirledi. Bir denklem yerine tutkuyla hareket etmek daha iyidir zira pazar şartları günümüzde o kadar hızlı değişiyor ki sayılar geçerliliğini yitiriyor.

Product-market-fit-puzzle

2. Ürünün pazara uyduğunu bilin

Artık yaratıcı bir fikriniz var. Peki, bunu kim satın alacak?

Emrinizdeki bir çok aracı kullanarak ürününüze ter ve gözyaşı akıtmadan önce o ürünün pazarda ne kadar ilgi çekeceğini hesaplayın.

Mesela App Annie size pazarınızın ne kadar doymuş olduğunu bulmada ve hangi özel alana yoğunlaşmanız gerektiği hakkında yardımcı olabilir. Flinto da kodlamaya gerek duymadan bir uygulamanın prototipini hazırlamanızı sağlar, böylece tasarımızı arkadaşlarınız üzerinde test edebilir ve ürüne dalmadan erken geri bildirim alabilirsiniz.

Uygulamanızın kimi ve neyi hedefleyeceği hakkında fikir sahibi olduğunuzda sıra onu tasarlamaya gelecektir.

graphic-design-pencil

3. İyi bir tasarımcı bulun

Girişiminizi kendi imkanlarınızla sürdürürken “kendin yap” modülleri kulağa fiyat bakımından uygun hatta cazibeli gelebilir. Fakat bu yaklaşımın doğasında riskler vardır. Profesyonel tasarımı taklit edemezsiniz çünkü düşünmesi gereken çok fazla detay vardır.

Onun yerine birinci sınıf bir tasarımcı için bütçe ayırın. Önce bir tasarımı ele geçirip parlatması için onu uzmanınıza gönderin. Tasarımcınızın işi bittiğinde bunu güvendiğiniz 60 kişide test edin. Samimi geri bildirimlerini alın, son ayarları yapın ve ancak ondan sonra tasarımı bitti varsayın.

4. Teknik yeterliliği unutmayın

Bir uygulama yapmak arka arkaya ekranlar koymaktan fazlasıdır. Apple eğer teknik özellikleri uymuyorsa uygulamanızı ret edebilir ve bu konuda gitgide daha seçici oluyor.

Bu da tasarım gibi sizin uygulamanız tarzı uygulamalarda deneyimi olan bir geliştirici veya uygulamanızın başarılı olması için yeni teknikler öğrenmeye hevesli olan bir programcı gibi ne yaptığını bilen bir kişi gerektirir.

Digital-Transformation

5. Dağıtım kanalınızı en iyi şekilde kullanın

App Store’da bu App Store Optimizasyonu (ASO) demektir. Bu olmadan uygulamanızın erişimi ciddi bir şekilde kısıtlıdır.

Başlığınızda anahtar kelimeleri kullanmak gibi taktikleri öğrenmek için zaman harcayın. Uygulamanızın insanların gerçekten bulabileceği bir yerde listelendiğini göreceksiniz.

Özetlemek gerekirse, günümüzde başarılı bir uygulama yapmak imkansız değil. Tamamen içgüdüsel bir şey de değil. Yukarıdaki yönergeleri izleyerek uygulamanızın gerçek başarı potansiyelini ortaya çıkartabilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>