Mobilya montaj robotu geliştirildi

0

Mobilya montaj robotu

Singapur’daki araştırmacılar mobilya montaj robotu geliştirdi. Mobilya montaj robotu, IKEA mobilyalarını montaj edebiliyor. Montaj süresi ise sadece 20 dakika 19 saniye.

Mobilya montaj robotu: IKEA

Nanyang Technological University’den bir ekip, robotların yakın gelecekte mobilya montajında görev alacağını gösteren bir çalışmada bulundu. Geliştirilen robot ile IKEA’nın 25 dolar masif-çam Stefan sandalyesinin kurulumu sıfırdan yapıldı. Çalışmada robotlar öncelikle çevre algılaması yaparak parçaları seçiyor. Daha sonra parçalarınk kullanılma sırasına karar veriyor. Son olarak ise iki robot iş birliği içinde parçaları hareket etttirerek montajı gerçekleştiriyor.

Robotlar için oldukça karmaşık olan bu süreç 20 dakika 19 saniye sürede tamamlanabildi.

Mobilya sektörü de istihdam konusunda robotların istilası altında kalmış durumda. Mobilyaların üretiminde kullanılan makineler ve robotlar üretimin otomatikleşmesini sağlıyor. Şimdi de robotların montajda kullanılabiliyor olması üretimden, tüketicinin kullanımına kadar her şeyin otomasyona emanet edilmesi anlamına geliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>