Techinside Google News
Techinside Google News

Modüler telefon Project Ara neden erteleniyor?

Google'ın merakla beklenen modüler telefon projesi "Project Ara"nın piyasaya çıkışının sürekli ertelenmesinin nedeni, telefonun modülleri bir arada tutmakta zorlanması olabilir mi?
- Advertisement -

paraGoogle iki yıl önce Project Ara ismini verdiği modüler telefon projesini duyurduğunda herkesin büyük ilgisini çekmişti. Bu projeye göre, kullanıcılar artık telefonlarını bütün halinde satın almak zorunda kalmayacaklar, aksine, teknoloji geliştikçe yeni modüller alıp, eskiyen modülün yerine takacaklardı. Örneğin, daha güçlü bir işlemci, daha hızlı bir Ram, daha iyi bir grafik işlemcisi, daha kuvvetli bir anten gibi, ihtiyaca göre ve farklı firmalar tarafından üretilecek modüllerden, kendi arzularına göre bir telefon üretebileceklerdi.

Ancak telefonun piyasaya çıkış tarihi sürekli ertelendi. En son, geçtiğimiz hafta yeni bir duyuru yapan Project Ara ekibi, piyasaya çıkışın 2016 ilk çeyreğine ertelendiğini duyurdu.

Projedeki sorunların sebebi merak edilirken Project Ara ekibinin resmi Twitter hesabından yapılan açıklama sorunun çok büyük olduğunu ortaya koydu.

Açıklamaya göre telefondaki problem, modüllerin birbirine “yapışmamasından” kaynaklanıyor. Ekip “Electropermament” ismini verdikleri manyetik bir birleştirme yöntemi sayesinde modüllerin birbirini tutmasını ve dağılmamasını sağlıyordu. Ancak açıklamaya göre, bu manyetik birleştirme yöntemi modülleri bir arada tutmak için yeterince güçlü değil. Yani telefonunuzu biraz hızlı sallayacak olursanız, yüzlerce dolar verdiğiniz modüller telefondan fırlayarak çevreye saçılabilir.

Dolayısıyla Project Ara ekibinin tasarımı yenileyerek, modülleri bir arada tutacak yeni bir kilit sistemi geliştirmesi gerekiyor.

Bu yeni kilit sisteminin muhtemelen mekanik bir “çıt çıt” sistemi olabileceği de tahmin ediliyor. Yani Google, Project Ara için bilim kurgu filmlerinden çıkan “hokus pokuslu” elektromanyetik bir kilitleme sistemi yaratmaya çalışmış olsa da, başarılı olamayıp yine eski usul mekanik kilitlere dönmek zorunda kalmış gibi görünüyor. Kısaca söylemek gerekirse, Project Ara piyasaya çıktığında modülleri telefona takıp çıkarmak için eski usul kızak, çıt çıt, kapak gibi mekanik kilit yöntemleriyle karşılaşacağız. Aslında modüllerin telefona nasıl kilitlendiği çok da önemli değil. Yeter ki bir an önce “modüler” telefonu görelim. Bu yeni modüllerin oluşturacağı ekosistemin, mobil cihaz pazarında büyük bir devrim yaratmasını da umuyoruz. Ancak elbette Project Ara’nın içi boş bir balon değil, pratik, hızlı, güçlü ve ekonomik bir cihaz olduğunu kanıtlayarak beğeni toplaması gerekiyor. Aksi halde Project Ara’yı da, on yıl sonraki “teknoloji tarihinde karşılaştığımız en garip cihazlar” makalelerindeki garip maddelerden biri olarak göreceğiz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir