Firefox OS yola Nesnelerin İnterneti ile devam edecek

0

Mozilla’nın Bağlantılı Cihazlar (Connected Devices) ekibi ilk kurulduğunda hedef Firefox OS ve onu baz alarak çalışacak telefonların makul koşullar çerçevesinde pazara sunulmasıydı. Aradan geçen birkaç yıl ve etki bırakmayan fuarlar sonrasında geçtiğimiz Aralık ayında Firefox mobil cihaz defterini kapattı.

Firefox OS adını verdiği kendi işletim sistemini ise parçalara ayırıp Nesnelerin İnterneti gibi yükselen teknolojilerde tekrar değerlendirecek. Peki, Bağlantılı Cihazlar ekibi çalışanları ne olacak? The Verge haberine göre bu ekibin bir kısmı işten çıkarılıyor. Mozilla’da Bağlantılı Cihazlar bölümünden sorumlu başkan vekili olarak çalışan Ari Jaaksi, ekibin küçük bir kısmının işten çıkarılacağını, geri kalanının ise Mozilla içinde farklı projelerde değerlendirileceğini belirtiyor.

İşletim sistemi ise şimdilik TV üzerinde online yayın izlemeye yarayan cihazlar, router’lar ve klavyeye gömülü bir Raspberry Pi bilgisayar ile yoluna devam edecek gibi görünüyor. Teknoloji startup kültürünü şirket politikası haline getirmeye çalıştıklarını belirten Mozilla yetkilisi, bu amaçla pek çok farklı proje için küçük küçük bütçeler ayırdıklarını ve gelecekte de ürün geliştirmede bu stratejiyi sürdüreceklerini söylüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>