Yahoo’yu satın alan Mozilla Vakfı’na da 1 milyar dolar ödeyecek!

0

Yahoo’nun satın alımı için dev şirketler arasındaki rekabet büyürken, Yahoo ve Mozilla Vakfı arasındaki bir anlaşmanın, Yahoo’yu satın alan şirkete 1 milyar dolarlık ek yük getireceği ortaya çıktı.

Yahoo 2014’te yaptığı bir anlaşmayla Mozilla’nın internet tarayıcısı Firefox’taki standart arama motoru olarak Yahoo’nun kullanılması karşılığında Mozilla’ya her yıl 375 milyon dolar ödeme sözü vermişti. Bu anlaşmanın süresi ise 2019 yılında dolacak.

Anlaşmadaki ilginç bir madde ise Yahoo’yu satın alacak olan şirketi çok zor bir durumda bırakabilir. Söz konusu maddeye göre, eğer Yahoo bu anlaşma süresi içinde satılacak olursa ve Mozilla Vakfı Yahoo’yu satın alan şirketi beğenmeyip birlikte çalışmak istemezse, Firefox’un arama motoru olarak başka bir şirketle anlaşabilir ve Yahoo’yu Firefox’tan çıkarabilir.

Ancak Yahoo yine de 2019’a kadar Mozilla Vakfı’na her yıl 375 milyon dolar ödemeye devam edecek. Yani Yahoo’yu satın alan şirket, Firefox’ta yer almadığı halde her yıl Mozilla’ya 375 milyon dolar ödemek zorunda kalacak. Üç yılda bu rakam toplam 1 milyar dolara ulaşacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>