Mozilla Yahoo ile anlaşmasını sonlandırdı

0

Firefox’un yaratıcısı Mozilla Vakfı, ünlü tarayıcıda kullandığı arama motoru Yahoo ile çalışmayacağını, Firefox’un arama motoru için Google’ı kullanacağını açıkladı.

Google’ın teklifi daha mı iyi?

Firefox aslında 2014 yılında tarayıcıda standart olarak gelen Yahoo ile bağını koparmanın belirtilerini vermiş ve Yahoo’ya alternatif olarak Google, Bing ve diğer arama motorlarını da seçenek olarak tarayıcıya eklediğini duyurmuştu. Aslında, arama motorları Firefox’un standart arama motoru olarak kullanıcıya sunulmaları karşılığında vakfa yüzlerce milyon dolar değerinde ödemeler yapıyorlar.

Vakfın yeni tarayıcısında ise Yahoo’nun standart arama motoru slotundan çıkarılacağı ve onun yerine Google’ın yerleşeceği anlaşıldı. Bu da Google’ın Mozilla’ya Yahoo’un teklifinden daha iyi bir teklif yaptığını gösteriyor. Ancak Google’ın Mozilla ile ne kadarlık bir yılık ücret için anlaştığı bilinmiyor.

Mozilla, Firefox’un yeni taracısı Firefox Quantum için uzun zamandır çalışıyordu. Google Chrome ile rekabet edecek olan Firefox Quantum’un daha hafif, daha hızlı ve daha güvenli bir tarayıcı olması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>