Techinside Google News
Techinside Google News

Multinet Up kullanıcılarına ait kişisel verilerin ihlal edildiğine dair iddiaları yalanladı

Multinet Up kullanıcıların verilerinin bir oltalama saldırısı ile çalındığına dair iddialara Multinet'ten yalanlama geldi.

Bu hafta çıkan haberlerde Multinet Up kullanıcıların verilerinin, 27 Ocak tarihinde bir çalışan üzerinden gönderilen sahte bir kampanya maili ile çalındığı iddia edildi.

İddiaların gündem olmasının ardından Multinet Up tarafından yapılan açıklamada, “Yapılan incelemeler sonucunda, Multinet Up sistemlerinde herhangi bir sızıntı veya ihlal olmadığı tespit edilmiştir” denildi.

- Advertisement -
Multinet

İşte Multinet’in açıklaması

“Kullanıcılarına ait kişisel verilerin ihlal edildiğine dair iddiaları içeren haberlere ilişkin aşağıdaki bilgilendirmeyi yapma gereği gördük.

Kullanıcılarının veri güvenliğini hassasiyetle koruyan şirketimiz, haberde yer alan kart kullanıcımızın tarafımıza ulaşarak kendisine gönderilen eposta hakkında bilgi vermesinin ardından ivedilikle kapsamlı bir teknik inceleme başlatmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda, Multinet Up sistemlerinde herhangi bir sızıntı veya ihlal olmadığı tespit edilmiştir.

Elde edilen bulgular ışığında, kurumumuz adı kullanılarak kullanıcımıza gönderilen epostanın kurumumuzca hiçbir bağlantısı olmayan kişiler tarafından gönderildiği anlaşılmıştır.

Şirketimizin hukuk birimi, yaygın bir dolandırıcılık yöntemine (oltalama/phishing) örnek teşkil eden bu olayın herhangi bir kullanıcıya mağduriyet yaratmasının önüne geçmek adına, kamu yararı gözeterek olayı ilgili yasal mercilere taşımıştır.

Hiçbir kullanıcımız verilerinin gizliliği ve güvenliği konusunda endişe duymamalıdır. Ayrıca, Multinet Up resmi hesapları dışında maillerden ve sosyal medya kanallarından bu tür içerikler taşıyan mesajlara itibar edilmemesi, kişisel bilgiler ile özellikle banka bilgilerinin bu kişilere kesinlikle gönderilmemesi konusunda tüketicilerimizi önemle uyarırız.

Oltalama (Phishing) Saldırısı nedir?

Oltalama saldırısı, siber suçluların kullanıcıların kişisel bilgilerini, şifrelerini veya kredi kartı bilgilerini ele geçirmeye çalıştığı bir çevrimiçi dolandırıcılık yöntemidir. Oltalama saldırıları genellikle e-posta, metin mesajı veya sosyal medya üzerinden gerçekleştirilir.

Saldırganlar, bu tür saldırılarda, meşru bir kurum, banka, hükümet kurumu veya sosyal medya platformu gibi görünen sahte e-postalar veya mesajlar gönderir. Bu sahte iletişimler, kullanıcıyı genellikle kişisel bilgilerini girmeleri istenen sahte bir web sitesine yönlendirir. Kullanıcı bilgilerini girdiğinde, bu bilgiler doğrudan saldırganlara iletilir.

Oltalama saldırılarından korunmak için şu önlemleri alabilirsiniz:

  1. E-postaları veya mesajları dikkatlice kontrol edin: Göndericinin e-posta adresini ve bağlantıları kontrol ederek sahtekârlıkları tespit edebilirsiniz.
  2. Bilinmeyen veya şüpheli bağlantılara tıklamayın: Eğer bir e-posta veya mesaj şüpheli görünüyorsa, bağlantılara tıklamaktan kaçının.
  3. Güçlü şifreler kullanın ve düzenli olarak değiştirin: Güçlü ve benzersiz şifreler, hesaplarınızın ele geçirilmesini zorlaştırır.
  4. İki faktörlü kimlik doğrulama kullanın: Bu, hesabınıza erişimi sınırlandırarak saldırganların başarısını önemli ölçüde azaltır.
  5. Güncel yazılımlar ve güvenlik uygulamaları kullanın: Güncel yazılımlar ve güvenlik uygulamaları, bilinen güvenlik açıklarına karşı koruma sağlar.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir