MÜSİAD Fuarı’ndan önemli başlıklar

0

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, 15’inci MÜSİAD Uluslararası Fuarı ile ilgili düzenlediği basın toplantısında yerli otomobilden, Türkiye’nin yeni teknolojilerine, helal turizmden islami finans ve bankacılık konularına kadar pek çok başlığın fuarda yer alacağını söyledi.

Bu yıl 15’inci kez İstanbul CNR Expo Center’da gerçekleştirilecek. 26 – 30 Kasım 2014 tarihleri arasında düzenlenecek fuar, 103 ülkeden gelecek 7.000’i aşkın misafir işadamıyla birlikte toplamda yaklaşık 200 bin ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanıyor.

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, konuşmasında MÜSİAD faaliyetleriyle eş zamanlı gerçekleştirilen bir organizasyon olan 4. Filistin İş Forumu’nun İstanbul’da yapılmasının önemli bir fayda yarattığını belirtti. Olpak “Türkiye  şu anda bölgede yatırımlar noktasında özellikle güvenli bir limandır. Körfez Bölgesi Kuzey Afrika’dan itibaren orta doğuda yaşananları gördüğümüzde paranın güvenli bir liman aradığı noktada bizim ön plana çıktığımız çok önemli bir kesişme noktasından geçiyoruz.” dedi.

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, yerli otomobil çalışmaları ile ilgili sorulan bir soruya ise şu cevabı verdi: “MÜSİAD’ın yerli otomobil eli ilgili duruşu bu zamana kadar ortadadır. Geçtiğimiz ay Kocaeli’nde gerçekleştirdiğimiz Otomotiv Zirvesi’nde söylemiştik Türkiye gibi iddiası olan bir ülkenin sadece otomobil yapma hedefi küçük bile kalır.

Biz uçak yapma projesini de 3 yıl önce gündeme getirdik. Bu iddia sahibi olmanın bir karşılığıdır. Ancak küçük bir detay daha var. İçten yanmalı yani klasik otomobillerde dünya pazarının bu pazarın hakimleri tarafından çok net bir şekilde tutulduğunu gördüğümüz için içten yanmalı motorlarda çalışmak yerine elektrikli ya da hibrit motorlarla çalışmanın çok daha doğru olacağını söyledik.”

2015 yılını de değerlendiren Nail Olpak, yerel seçimlerin çok tartışmanın yaşandığı bir seçim ortamı olduğuna dikkat çekerek, “O ortama rağmen ilk çeyrek büyümesi yüzde 4.7 olarak gerçekleşti. Bu bizim için çok önemli bir veriydi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise  ekonomi yönetimimiz iç piyanın ivmesini azaltma kararı alması nedeniyle büyüme yüzde 3.3’ler seviyesinde gerçekleşti. Demek ki seçimler bu noktada işlerimizi kapatan bir faktör değil. Yerel seçimin gerçekleştirilmiş olmasına rağmen bir bütçe açığıyla karşı karşıya olmadık. Hedeflerin önünde bir bütçe performansı gördük.” şeklinde konuştu.

Olpak şöyle devam etti: “2015 yılına gelince, bu yıl ki verilerin bir miktar üzerinde yüzde 4 bandında bir büyüme bekliyoruz. Çokça sorulardan birisi ise bölgesel gelişmeler sınırımızda yaşananlar bunlar bizim için sürpriz gelişmeler değil uzun zamandır maalesef yaşadığımız üzücü hadiselerdir. Buna rağmen devam ettiğimiz içinde bir sürpriz beklemiyoruz.”

Nail Olpak, MÜSİAD Fuarı kapsamında düzenlenecek oturum konularından biri olan helal turizm ve helal gıda kavramıyla ile ilgili bir soruya da “Helal kavramı bizim inancımız çerçevesi içinde bir ifadedir. Ama hem helal kavramı hem de  İslami finans kavramı İslami hassasiyeti olmayan çevrelerinde çok sık kullandığı çok büyük bir pazardır. Bugün İslami finans ile ilgili kimlerin ne uygulamaları var diye baktığımızda global pek çok kuruluşun varlığından söz etmek mümkün. Aynı şekilde helal kavramı gıdası da dahil olmak üzere değerlendirdiğimiz de o pazarda maalesef bizim çok etkin olamadığımız alanlardan birisi.” şeklinde yanıt verdi.

İstanbul’da iki yılda bir Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen, Asya’dan Avrupa’ya, Ortadoğu’dan Afrika ülkeleri ve Türk Cumhuriyetlere kadar uzanan bir coğrafyadaki yabancı şirketlerin ve işadamlarının katıldığı 15’inci MÜSİAD Uluslararası Fuarı, bu yıl 500 yerli ve yabancı katılımcı firmayı, 103 ülkeden 7 bin seçkin işadamını, 200 bin yerli ziyaretçiyi ve 1000 şirketin stantlarıyla yer alacağı katılımcıyı 100 bin metrekare alana yayılmış 8 salonda bir araya getirecek.

İstanbul’u dünya ekonomisinin merkezi haline getirecek olan 15’inci MÜSİAD Uluslararası Fuarı ve 18’inci Uluslararası İş Forumu Kongresi (International Business Forum – IBF) 26 Kasım Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak. Açılış törenini öncesinde; MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak açılış konuşması yaparken, misafir ülkelerin devlet başkanlarının selamlama konuşmalarının ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salonu dolduran yaklaşık 5000 kişiye hitap edecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>