Techinside Google News
Techinside Google News

Musk WhatsApp konusunda tartışma yarattı!

Musk WhatsApp konusunda yaptığı eleştiriyle tartışmaya neden oldu. WhatsApp'ın kullanıcı verilerini aktardığını iddia etti.
- Advertisement -

Elon Musk, WhatsApp’ın her gece kullanıcı verilerini aktardığı iddiasını yineleyerek çevrimiçi tartışmalara yol açtı. WhatsApp patronu Will Cathcart bunun doğru olmadığını iddia ederek yanıt verdi ve bu durum her taraftan tartışmalara yol açtı.

Musk WhatsApp için tekrar tartışmaya neden oldu

Musk: “WhatsApp her gece kullanıcı verilerinizi dışarı aktarıyor. Bazı insanlar halen bunun güvenli olduğunu düşünüyor” dedi. WhatsApp’ın sahibi Meta, gizlilik söz konusu olduğunda pek iyi bir üne sahip değil, bu nedenle saygın şirketler listesinde 100 üzerinden 97. sırada yer aldı. Ancak WhatsApp patronu Will Cathcart iddiaları yalanladı. Cathcart, Musk’a yanıtında “Birçok kişi bunu zaten söyledi ancak tekrarlamakta fayda var: bu doğru değil. Güvenliği ciddiye alıyoruz ve bu nedenle mesajlarınızı uçtan uca şifreliyoruz. Mesajlar her gece bize gönderilmiyor veya bize aktarılmıyor” dedi.

Cathcart’ın yanında, yapay zekanın üç mafya babasından biri ve Meta’nın önde gelen yapay zeka bilimcisi Profesör Yann LeCun yer alıyor. LeCun, daha önce onun bazı yapay zeka öngörüleri, “komplo teorileri” ve xAI şirketinin yakın zamanda işe alım kampanyasıyla dalga geçmiş olduğundan, Musk’la halka açık kavgalara yabancı değil . Musk hafta sonu Yunn’a “Son 5 yılda hangi ‘bilimi’ yaptınız?” diye sorarak yanıt verdi. Birkaç kişi, Musk’ın ve orijinal iddianın gönderilerde “mesajlar” yerine “kullanıcı verileri” terimini kullandığını, dolayısıyla meta verilere atıfta bulunabileceğini belirtti.

Güvenlik araştırmacısı Tommy Mysk, WhatsApp’ın mesajlarının uçtan uca şifrelenmiş olmasına rağmen, kullanıcının konumu, kullanıcının iletişim kurduğu kişiler ve kullanıcının çevrimiçi olduğu zamanların kalıpları dahil olmak üzere bazı meta verileri diğer Meta şirketleriyle paylaştığını yazdı. WhatsApp’ın Gizlilik Politikası, Meta ürünlerinde ilgili teklifleri ve reklamları göstermek için bazı kullanıcı bilgilerini kullandığını belirtiyor.

Bu, Musk’ın kendisini bir mesajlaşma servisiyle ilgili çevrimiçi bir tartışmanın ortasında bulduğu haftalar içinde ikinci kez oluyor. Yakın zamanda Signal ile Telegram arasındaki mücadeleye , Signal’de ele alınmayan bilinen güvenlik açıkları olduğunu iddia ederek katıldı . Ancak X kullanıcıları buna dair hiçbir kanıt olmadığı konusunda uyarıda bulunan bağlam notları ekledi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir