Musk’ın Tesla’dan geliri ne kadar?

0

Musk Tesla

Musk’ın Tesla’dan geliri ile ilgili birçok farklı yorum yapılıyordu. Ancak şirketin SEC’e bildirdiği tutar, spekülasyonların bitmesini sağladı.

Musk’ın Tesla’dan geliri ile ilgili SEC bildirimi

Tesla CEO’su Elon Musk, 2020’de elektrikli araç üreticisinden maaş almadı. Şirketin SEC’e yaptığı bir güncellemeye göre Musk’ın 2020 maaşı sıfıra düştü.

Musk’ın 2019’daki maaşı 23.760 dolar, 2018’de ise 56.380 dolardı. Şirket yaptığı açıklamada Musk’ın maaşı kabul etmediğini ve kendisinin talebiyle Mayıs 2019’dan itibaren başlayarak maaş vermeyi bıraktığını söyledi. 2018 tazminat sözleşmesi kapsamında, Musk’ın toplam tazminat paketi hisse bazlı olarak ilerliyor.

Musk, şirketi belirli bir hacme ulaştırma odaklı çalışıyor. Yapılan son 10 yıllık anlaşma, 16 farklı operasyonel gelişmeyi içeriyor. Eğer Tesla bu operasyonel gelişmelerin 12’sine ulaşırsa ve Tesla 650 milyar dolarlık piyasa değeri kazanırsa, Musk’ın da hisseleri bu programa göre değişecek.

Tesla şu anda bu hedeflerden altısına ulaşmış durumda. Ayrıca şirketin piyasa değeri de 2020 yılında 650 milyar doları geçmişti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>