Musk’ın uzay turizmi planı ortaya çıktı!

0

uzay turizmi

SpaceX şirketiyle uzay turizmi için çalışmalarına devam eden Musk’ın planı ortaya çıktı. Musk, 2021 yılı sonlarında resmi olarak uzay turizmine başlayacak.

Uzay turizmi için tarih netleşti: 2021

Son yıllarda birçok uzay şirketi, yolcu taşıyabilen uzay kapsülleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsüllerle, insanların uzaya seyahat edebilmesi ve bu alanda yeni bir yolculuğun başlaması hedefleniyor.

Uzay turizminde özellikle Jeff Bezos’ın Blue Origin ve Elon Musk’ın SpaceX şirketleri arasında kıyasıya bir rekabet bulunuyor.

Space Adventures ile ortaklık kuran SpaceX şirketi, uzay turizmine yönelik somut adımlar atmaya hazırlanıyor. SpaceX, insanlı uzay seyahatlerine 2021 yılı sonu itibariyle planlıyor. Bunun için Crew Dragon kapsülünün, geçici bir mini istasyon olarak kullanılması, 4 turistin bu istasyonda 5 güne kadar konaklayabilmesi hedefleniyor.

Uzay turizmine dair henüz resmi bir fiyat açıklaması da bulunmuyor. Ancak genel tahminlere göre SpaceX’in seyahat bedeli 10 ila 25 milyon dolar aralığında olacak. Ayrıca Gwynne Shotwell’in açıklamalarına göre, 2021 sonu için yapılan bu planlama 2022 yılının başlarına da ertelenebilir.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>