Techinside Google News
Techinside Google News

Elon Musk’tan Meksika’ya 90 milyon dolarlık yatırım!

Tesla ve İnternet-İletişim uyduları şirketi Starlink'in sahibi Elon Musk, internet erişimini yaymak için 90M dolarlık yatırım kararı aldı.
- Advertisement -

Elon Musk’un uydu ağı şirketi Starlink, Meksika’nın uzak bölgelerinde ücretsiz internet ve telefon hizmetleri sağlamak için 90 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. Haber, Meksika Devlet Başkanı López Obrador tarafından bir basın toplantısında duyuruldu ve X’de Meksika Enstitüsü tarafından da doğrulandı.

Gönderiye göre projenin “10.000’den fazla kullanıcıya” fayda sağlaması bekleniyor ve projenin Aralık 2026’ya kadar sürmesi bekleniyor.

Projenin amacı yalnızca Meksika’daki ağ kapsamını genişletmek değil, aynı zamanda bağlantısını güçlendirerek siber güvenlik yeteneklerini de güçlendirmek.

Meksika direktör yardımcısı Lila Abed, “ABD ve Meksika ticari bağları güçlendirmek istiyorsa, Meksika siber güvenlik açısından en zayıf halka olmayı önlemeye yardımcı olmayı ve ortaklarına siber tehditlere ve saldırılara yanıt verebileceği ve bunları toparlayabileceği konusunda güvence vermelidir” dedi. 

Anlaşma, Meksika federal kurumu CFE Telecomunicaciones e Internet para Todos (CFE TEIT) ve uydu bağlantı sağlayıcısı SES’in Meksika’daki bağlantı uçurumunu kapatmaya yönelik bir projesinin parçası olarak geliyor.

Girişim kapsamında şu ana kadar ortaklar, SES-17 Ka-band uydusu aracılığıyla ülke genelinde yetersiz hizmet alan 400 uzak köy ve topluluğa ses ve veri hizmetleri sundu.

Ortaklar ve uzmanlar, önümüzdeki dört yıl içinde Latin Amerika’nın hem kırsal hem de kentsel bölgelerinde tahmini 57 milyon insanın ilk kez 4G veya 5G’ye erişeceğini tahmin ediyor.

Starlink, ülkede ücretsiz internet sağlamak için CFE TEIT ile çalışan diğer sekiz telekomünikasyon şirketine ve devlet cep telefonu hizmeti üzerinde çalışan dört firmaya da katılıyor.

CFE TEIT’in Starlink’in yanı sıra Apco Networks, Axess, GSAT, Next Telekom, SES, Tangerine Electronics, Televera Red, Viasat ve Hispasat ile de sözleşmesi bulunuyor.

SES’in Amerika Kıtası İşletmelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Omar Trujillo, “Teknoloji ilerlemeye devam ettikçe, hem broadband hem de mobil ağlar üzerinden artan bağlantıya olan talep katlanarak artıyor” dedi ve şöyle devam etti: “Hükümetin yenilikçi yaklaşımının muazzam etkisini görmek çok etkileyici. CFE TEIT’in 4G’yi doğrudan kırsal alanlara büyük ölçekte ve kısa bir zaman diliminde getirmeyi hedeflemeleri çok iddialı.” Bakalım Musk’ın yeni mega projesi hayata geçirilebilecek mi?

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir