Müteahhit Google, ucuza akıllı ev satacak

0

Google, veya bağlı olduğu ana şirket Alphabet, fırsat ve para gördüğü her alanda iş yapmayı seven bir şirket. Otonom sürüş teknolojisi geliştirmekten, havadan internet erişimi sağlayacak balonlar veya drone’lar geliştirmeye ya da savaşlarda görev alacak drone askerler geliştirmeye kadar farklı alanlarda yatırımları var. Kurucuları ise kendi kişisel şirketleriyle uçan otomobiller geliştiriyorlar ve bu şirketler belli olgunluğa ulaştıklarında büyük ihtimalle, çok milyar dolar karşılığında Alphabet/Google çatısı altına girecekler.

Emlak geliştirme faaliyetleri

Google’ın ilginç ve yeni bir uğraş alanı ise inşaat. San Francisco’da artan konut ihtiyacını karşılamak için inşaat sektörüne el atan Google şimdi şehirde akıllı evlerden oluşacak 8000 birimlik bir akıllı şehir projesi yürütüyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre bu 8000 daire/evin en az %20’sinin, yani 1600 adetten fazlasının, yılda 44  bin dolardan az kazanan bireylerin/ailelerin de ulaşabilecek fiyattan satılacağı veya kiralanacağı vurgulandı. Böylece bölgede artan ev fiyatları nedeniyle düşük gelirli aileler için imkansızlaşan barınma ihtiyacına çözüm üretilmeye çalışılacak. 

Düşük fiyatlı konutlarda ise Google’ın ofislerinde çalışacak ve alt kademe işleri yapacak görevlilerin ikamet edebileceği, böylece Google’ın çalışanlarının barınma ihtiyacını çözmeye çalışacağı bekleniyor.

Bazı Google çalışanları, bölgede emlak fiyatlarının/kiraların çok yüksek olması nedeniyle, ev tutmadan ofislerde yatıp kalkıyor veya kampüslerin otoparklarına çektikleri kamyon kasalarında yaşamayı tercih ediyorlar. 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>