Techinside Google News
Techinside Google News

Mutsuz ofisler verimliliği baltalıyor

Michigan State Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, negatif atmosferin hakim olduğu iş ortamlarında çalışanların performansları da düşüyor.
- Advertisement -

Young business team exchausted and over workedÇalıştığı şirketteki olumsuzlukları dile getiren ve düzeltmek isteyen çalışanlar her ne kadar firmayı iyileşmeye yöneltse de, uzun süreçte kendilerine zarar verebiliyorlar. Michigan State University’deki araştırmaya göre, negatif ruh haline bürünen bu çalışanlar zihnen çok yorulurken, daha çok savunmada kalma ihtiyacı duyup üretim ve verimlilik anlamında geri kalıyor.

Araştırmanın sahiplerinden Szu-Han Lin ile projede yer alan Russell Johnson ise bu tip davranışların şirket için iyi olduğunu, ancak önemli olanın çalışanların dengeyi bulmalarında yattığını söylüyor. Pazarlama, muhasebe, sağlık gibi alanlardaki mecralarda 300’den fazla çalışanla yapılan araştırma ise alanında bir ilk olarak tanımlanıyor.

Negatif noktaları işaret eden çalışanların bir süre sonra diğer çalışanları da mutsuz edebileceğini hatırlatan Johnson, ironik bir şekilde zihnen yorgunlaşanların yeni sorunları paylaşmayacağını ekliyor. Johnson, “Daha az yardımcı olan, daha uyumsuz kişiler haline gelenlerin aynı zamanda iş ortamını da bozacağı bir gerçek.” diyor.

Johnson’ın dikkat çeken önerisi ise, şirket yöneticilerinin “sorunları bulan ve işaret eden” kişileri ödüllendirmesi gerektiği yönünde. Böylece mutsuz ofis ortamı silinecek ve üretim performansı eski haline dönecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir