Nakitsiz toplum için bir ömür yeter mi?

0

Türkiye’nin Ödeme Yöntemi “TROY” tanıtılırken, BKM CEO’su Soner Canko, ülkemizde nakitsiz toplum için 2023 hedefini açıklamıştı. Dijital ödeme sistemlerinin, kredi kartı ya da banka kartı kullanımının hızla yaygınlaştığı günümüzde nakit para her geçen gün daha az işlemde kullanılıyor.

Türkiye için 2023 hedefi ne kadar gerçekleştirilebilir, bunu zaman gösterecek. Tüm işlemlerin kartlar ve dijital sistemler üzerinden işlediği bir topluma yakınız, ancak kırsal alanlar ve belirli bir yaşın üzerindeki vatandaşlar bu değişime aynı hızda ayak uyduramayabilir. Peki, dünyada durum nasıl? İsveç ve Norveç, nakit parayla yapılan işlemleri toplam ulusal ödemelere oranla tek basamaklı yüzdelere düşürmesiyle biliniyor.

Gallup tarafından yayınlanan raporda ise, ABD’li vatandaşların yüzde 62’sinin hayattayken nakitsiz topluma ulaşmayı bekledikleri belirtiliyor. Binden fazla kişinin katıldığı ankete göre, Amerikalıların yarısından çoğu, elektronik ödemeler sayesinde nakitsiz bir toplum oldukları günü göreceğinden emin. Üstelik bu görüş sadece 18 yaşındaki gençler için geçerli değil: 65 yaş ve üstü ABDlilerin yüzde 58’i de nakitsiz topluma ömür yetireceğine inanıyor.

Nakitsiz toplum istiyoruz ama…

Araştırmanın bir diğer ilgi çekici yanı ise, katılımcıların yüzde 54 oranında her zaman nakit taşımak istediklerini belirtmeleri. Her ne kadar 18-29 yaş arası gençlerin yüzde 56’sı “meteliksiz” gezmekten gocunmasalar da, 65 yaş üstü katılımcıların yüzde 68’si cebinde nakit para olmadan kendilerini güvende hissetmiyor.

Peki, kimin cebinde ne kadar para var? Yaşları 30 ila 49 arasında değişen katılımcıların yanında taşıdığı nakit ortalama 61,73 dolar olarak belirlenmiş. Gençler kategorisinde ise bu para yarıya iniyor. Bunun sebebi nakit taşımak istememek mi yoksa taşıyacak nakit olmaması mı kestirmek güç.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>