Nanografi, AB’nin kompozit malzeme pazarına hizmet edecek

0

Kompozit ve plastik endüstrisinde kullanılan grafeni daha çevre dostu hale getirmek ve daha rahat işlenebilir ara ürünler geliştirerek firmaların grafeni ürünlerinde rahatça kullanabilmelerini sağlamaya yönelik Nanografi projesi, Avrupa açılımını gerçekleştirdi. Ankara ODTÜ Teknokent’te faaliyet gösteren Nanografi’nin GREENGRAPHENE Projesi, Avrupa Komisyonu’ndan 2 milyon euro bütçe desteği alacak.

Çevreye daha az zarar vermesinin dışında grafen üretiminin maliyetini de düşürmeyi hedefleyen proje, Avrupa Komisyonu’nun Horizon 2020 Programı çerçevesinde kurduğu Avrupa İnovasyon Konseyi (EIC) tarafından KOBİ Aracı (SME Instrument) çağrısı kapsamında desteklenecek.

Nanografi Program Direktörü Hüseyin Alagöz “Nanografi olarak, uzun yıllara dayanan köklü bir nanoteknoloji tecrübemiz bulunmakta. Grafenin seri üretimine Dünyada ilk başlayan şirketlerden biri konumundayız. Diğer yandan grafen üretim modelimiz ve Ar-Ge devamlılığımız ile geleceğin teknolojik gereksinimlerini önceden tespit ediyor ve çözümler geliştirmeye çalışıyoruz. Bugün, grafen ve grafen teknolojisi dendiğinde akla ilk gelen şirketlerden olmamız bize ayrıca heyecan katıyor” diyor.

2015 yılından itibaren kendi özgün-patentli üretim yöntemi ile grafen üretimi yapan ve 2020 sonunda üretim kapasitesini yıllık 100 ton ölçeğine çıkartmış olan Nanografi, üç aşamalı KOBİ Aracı destek programında üç yıl önce desteklenmeye başlamıştı. Yeni destek, programın ikinci fazını oluşturuyor. Bu destek sayesinde Nanografi’nin üretim kapasitesi, insan kaynağı ve pazarlama süreçlerindeki kapasitesinin arttırılması da bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>