Nanorobotlar artık daha hızlı

0

Nanorobotlar

Nanorobotlar için geliştirilen yeni bir teknik ile eskisine göre 100.000 kat daha hızlı yapılar elde edildi. Artık nanorobotlar ile tıp ve teknoloji alanında yenilikçi çalışmalara imza atılabilir.

Nanorobotlar otonom  ve daha hızlı

Otonom nanomakineler tıp ve teknoloji alanında yeni bir devrim yapabilir. Özellikle DNA tabanlı robotlar bu alandaki en iyi çalışmalar olsa da henüz Ar-Ge aşamasındalar. Almanya Münih’teki araştırmalar, bilim insanlarının nanorobot kontrolünde çok daha iyi hale geldiğini gösteriyor. Bu robotlar, artık otonom olmalarının yanı sıra daha hızlı hareket  kabiliyetine sahipler.

Caltech, Harvard Tıp Fakültesi, Wyss Enstitüsü ve University of Munich gibi kurumlardaki bilim insanları, milyarda bir metreküp boyutunda, nanoscale ölçeğindeki robotlar üzerinde çalışıyor. Bu robotlar DNA’sı varmış gibi davranarak özel şekiller oluşturabiliyor.

Yeni 3D teknik ile nanorobotların her zamankinden 100.000 kat daha hızlı kontrol edilebileceği söyleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>