NASA Boeing Starliner’ı onayladı

0

NASA Boeing Starliner

NASA Boeing Starliner’ı Uluslararası Uzay İstasyonu uçuşu için onayladı. 30 Temmuz’de mürettebatsız bir şekilde uçuş gerçekleştirilecek.

NASA Boeing Starliner’ı uçuş için onayladı

Boeing’in Starliner uçağı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşmaya yönelik başarısız ilk girişiminden 18 aydan fazla bir süre sonra ikinci bir atış için hazır hale geldi.

Uçuş hazırlık incelemesinin ardından NASA, Starliner’ın 30 Temmuz’da mürettebatsız yörünge uçuş testi yapmasını hedefliyor. Bir gecikme olmazsa kapsül, Uzay Kuvvetleri’nin Atlas V roketine monte edilmiş Cape Canaveral İstasyonu’ndan saat 14:53 ET’de fırlatılacak. Ancak NASA uçuşu ertelerse, testi en erken 3 Ağustos’ta tekrar gerçekleştirmeye çalışacak.

Uçuşun amacı, NASA’nın Starliner’ın yeteneklerini uçtan uca test etmesi olarak nitelendiriliyor. Kapsülün; fırlatma, yerleştirme ve atmosferik yeniden giriş dahil olmak üzere ISS’e yapılan bir yolculuğun her yönünü ele alması isteniyor. Uçuş başarılı olursa NASA, Starliner’ın mürettebatlı bir testini de gerçekleştirecek. Mürettebatlı testlerin bu yıl en kısa sürede gerçekleşebileceği de bildirildi.

Şu anda sadece SpaceX’in Crew Dragon’u ile sınırlı olan ISS kapsülleri için ikinci bir alternatifin olması NASA’nın elini bir hayli güçlendirecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>