NASA Drone’ları takip edecek!

0

BurrardLucas_Drone_2783693aDrone’lar önceleri sadece “uzaktan kumandalı uçan oyuncaklar” olarak algılandı. Ancak bu teknolojinin çok önemli kullanım alanları olabileceği keşfedildiğinden beri hem ticari kurumlar hem de amatör fotoğraf / video meraklıları, drone’lara servet yatırmaya başladılar.

Google’ın ve Amazon’un tamamen Drone teknolojilerine dayalı ticari servisleri bulunuyor ve yenileri de hizmete girmek için gün sayıyor. Ancak teknolojinin bir sorunu var. Bu küçük uçan robotlar, hava sahasını kirletip çok büyük hava kazaları yaşanmasına yol açabilecek tehditler oluşturuyorlar.

Dolayısıyla NASA şimdi, tüm drone’ların hava trafik kontrol sistemleri tarafından izlenmesine yardımcı olacak bir çözüm üretebilmek için ABD’nin büyük GSM operatörü Verizon ile bir araya geldi. Google ve Amazon da GSM şebekeleri üzerinden bir kontrol sisteminin devreye girmesine destek veriyor.

Yeni sistemin 2017 yılında devreye girmesi bekleniyor. Böyleec ABD üzerinde uçan en ufak Drone’un bile konumu hakkında bilgi sahibi olunacak ve bu Drone’un tehlike yaratması halinde sahibine uyarı gönderilecek. 500 bin dolar bütçeye sahip proje ile ayrıca Drone’ların, ABD üzerindeki hassas bölgelere girmeleri de önlenecek. Yani bir drone sahibi, drone’ununu ABD başkanlık sarayının üzerine yönelttiğinde, Drone bu alana girmeyi red ederek geri dönecek. Veya meraklı bir drone sahibi Drone’ununu 150 metrenin üzerine çıkarmak istediğinde Drone bu yüksekliğe çıkmayacak.

NASA’nın yeni sistemini uygulamaya gönüllü olan GSM şirketleri arasında şimdilik AT&T ile Verizon olduğu görülüyor. Diğer operatörlerin de kısa süre sonra sisteme dahil olması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>