NASA elektrikli uçak işine giriyor

0

NASA, petrol ekonomisinin sona yaklaştığının farkında olsa gerek, elektrikli araç geliştirme yarışına yeni bir uçak prototipi ile katıldı. X-Planes isimli eski uçak geliştirme programına geri dönen uzay ajansı, yeni projede ilk deneysel uçak olan Maxwell X-57’yi geliştirdi.

X-57’nin kanatları arasında 14 küçük elektrikli motor bulunuyor, en dıştaki iki motor ise diğerlerine oranla daha büyük boyuttalar. Küçük motorlar, uçağın inişi ve kalkışı sırasında gerekli güç ve kontrolü sağlarken, uçak uçuş yüksekliğine çıktıktan sonra sadece kanat uçlarındaki iki büyük motorla uçmaya devam edebiliyor.

ABD’nin uzay ajansı, elektrikli uçaklar vasıtasıyla yakın gelecekteki araştırma çalışmaları için ihtiyaç duyacağı uçak filosunda önemli tasarruf yapmayı planlıyor. Saatte 280 km hız yapabilen 4 kişilik uçak, standart uçaklara göre çok hızlı sayılmaz ancak NASA mühendislerini çeşitli bölgelerdeki araştırma çalışmaları arasında götürüp getirmek için ideal bir çözüm oluşturacak. Bakımı kolay, inişi, kalkışı kolay, yakıt masrafı çok küçük olan bu uçaklar sayesinde NASA hava alanı olmayan noktalarda düzlük alanlara bile kolayca inip kalkabilecek.

Henüz test aşamasında olan X-57 aynı zamanda ABD uzay ajansının 10 yıl süren elektrikli uçak çalışmalarının son aşamasını temsil ediyor. Uçağın isminin X ile başlaması da bir rastlantı değil,  ABD’de devletin 1947 yılında başlatmış olduğu X Planes programı, yeni uçaklar geliştirme amacını taşıyan bir program ve programda bugüne kadar 56 uçak modeli denendi. ABD uzay ajansı, elektrikli uçaklar konusunda yeni prototipleri de geliştirdiğini altını çiziyor. Yani yakında başka X uçakları da göreceğiz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>