NASA güneş sisteminin fosillerinin peşine düştü

0

-nasa-bütçesi-2016-da-artıyor

NASA, milyarlarca yıl önce Jupiter’in çekim alanına yakalanarak yörüngesine girdiği düşünülen ve güneş sisteminin erken dönemine ait sırları barındıran dev bir asteroidi incelemek için robot uzay gemisini yola çıkardı

12 yıllık görev başladı

Güneş sisteminin fosilleri olarak anılan bu eski meteorların incelenmesi güneş sisteminin nasıl oluştuğuna dair araştırmalara büyük katkı sağlayacak.

Jüpite’in yörüngesinde dönen Trojan asteroidine gidecek olan uzay gemisi, Ekim 2022’de güneşin etrafından dönüp tekrar dünyanın çekimine girecek ve hızlanarak bir tur daha dönecek. 2024’de dünyanın etrafında tekrar dönüp hızlandıktan sonra 2025 gibi Jupite’e yaklaşmaya başlayacak.

2027’de ise hedef astreoid’e ulaşacak. Ardından bölgede döne döne uçarken 2033’e kadar çevredeki asteroidleri ve Trojan’ı inceleyecek. Diğer bir deyişle bu görev 12 sene sürecek ve 6 yıldan önce ilk sonuçlar elimize ulaşamayacak.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>