NASA, insanlı uzay uçuşu için tarih verdi

0

NASA, 2011 sonra uzaya yeniden insan gönderiyor. Kulağa garip geliyor ancak, ABD’nin uzay ajansı, 2011 yılında son uzay mekiğini de emekliye ayırdıktan sonra uzaya insan fırlatmaya son verdi. Uzaya çıkacak astronotları ise Rusya’nın uzay gemileri ile Rusya’daki fırlatma rampalarından uzaya göndermeye devam etti. 

Crew Dragon gemisi hazır

NASA bu dönemde sadece uydu ve erzak taşıyan insansız roketler fırlatmaya devam etti. NASA şimdi Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX’in insan taşıyacak uzay gemisi Crew Dragon ile astronot fırlatma yeteneğini yeniden kazanacak.

Uzay ajansı, SpaceX’in uzay gemisi ile kendi yetenekleri ile ABD toprakları içindne uzaya astronot göndermek için Mart 2019 tarihini hedef olarak belirledi. Böylece 2011’de son verdikleri insanlı uçuşlar, 2019’da yeniden başlayacak.

ABD’nin uzayda savaşmak üzere “uzay komutanlığı” kurmuş olması ama Rusya olmadan uzaya astronot yollayamıyor olması da uzun zamandır eleştiri konusu oluyordu. Böylece bu komik durum da ortadan kalkacak. 

SpaceX’in ardından ise rakibi Boeing’in uzay gemileri ile astronot fırlatılması gündeme gelecek zir Boeing de aynı hedef için NASA ile beraber yoğun şekilde çalışıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>