Nasa, Mars gezginini hackleyecek

0

Yaklaşık 10 senedir Kızıl Gezegen Mars‘ta keşif yapan Opportunity adlı keşif aracı yapılan açıklamalara göre hafıza ve bellek problemleri yaşıyor. Nasa’nın araç ile sorumlu olan ekibi ise sebebin flash bellek ünitesinin eskimiş olduğu açıklamasını yapıyor.

Konu hakkında konuşan proje yöneticisi John Callas ise değişken olan ve olmayan iki bellek tipinin bulunduğunu, bunlardan değişken olmayan hafıza modülünün sorun çıkarttığından bahsediyor.

Kısacası keşif aracı veriyi flash belleğe kaydetmek istediğinde başarısız oluyor ve bu sefer değişken olmayan belleğe veriyi aktarıyor. Ancak aracın gücü kesildiğinde enerji ile birlikte verinin tamamı da uçup gidiyor.

Aracın bu ciddi sıkıntısını ortadan kaldırmak içinse yazılımsal bir “saldırı” gerçekleştirilecek, Opportunity‘nin hatalı olan belleği yok sayması sağlanacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>