NASA, “Men In Black” ekibi için iş ilanı verdi

1

NASA, Men In Black filminde olduğu gibi, dünyayı uzaylılardan koruyacak bir görev için yıllık 187 bin dolar maaşla çalışacak birini arıyor. İlana göre bu sorumlu memur, maaşın yanında yemek, yol, prim, ikramiye, sigorta gibi özlük haklarına da sahip olacak.

NASA’nın aradığı gezegen koruyucusunun (The Planetary Protection Officer) görevi şimdilik, başka gezegenleri, dünyadan taşınacak mikrop ve bakterilerden korumak. Yani uzayı, Ay’ı, Mars’ı veya diğer gezegenleri dünyadan taşınacak mikroplarla zehirlememek için gerekli önlemleri almak. Öta yandan, görev tanımının bir diğer parçası da, dünya dışındaki görevlerden dünyaya gelebilecek olası mikrop, bakteri vs gibi yayılma riski olabilecek maddelerin izolasyonunu sağlamak. Bir anlamda dünyaya dışarıdan hastalık getirilmesini önlemek. Dünyaya saldırabilecek tehlikeli uzaylılar ile savaşmak ise şimdilik görev tanımında değil.

Ancak şu detay çok önemli; dünya dışında herhangi mikrobik/bakteriyel bir yaşam da henüz resmen açıklanmış değil. Dolayısıyla, bu iş ilanı, NASA’nın uzayda, belki de Mars’ta, mikrobik yaşama rastlamış olabileceği şüphelerini güçlendirdi. En masum şüphe ise, NASA’nın olası yeni görevlerinde, mikrobik yaşamla karşılaşmayı umuyor olması. Fakat, dünya dışından gezegene dönecek uzay gemileriyle gezegene gelebilecek olası yabancı mikroplara karşı alınan bu önlem, uzayda yaşam var mı sorusuna yakında cevap verilebileceği ihtimalini de güçlendiriyor.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>