NASA’nın bütçesi, 2016’da 20 milyar dolara çıkabilir

0

-nasa-bütçesi-2016-da-artıyor

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Birleşik Devletler için olduğu kadar, Dünya için de Uzay keşifleri ve geliştirmeleri için önemli bir yere sahip.

Ancak takdir edildiği üzere Uzay çalışmaları, çok ciddi bütçeler ile desteklenmesi gereken kısımlar arasında yer alıyor. Son yıllarda Amerikan Hükümeti, NASA’yı olabildiğince desteklemeden yana bir tavır sergilemekteydi. Bu desteğin bir sebebi de, hiç şüphesiz NASA’nın elde ettiği ciddi Uzay keşifleri ve başarılı görevleri oldu.

Son olarak ise Amerikan Hükümeti, 2016 bütçe hazırlık dönemi kapsamında NASA için, kesenin ağzını açmak istiyor.

Amerikan Kongresi’nden, NASA’ya geniş bütçe!

-nasa-bütçesi-2016-da-artıyor

Amerikan Kongresi, 2016 bütçe düzenleme süreci için NASA konusunu da gündeme getirdi. Kongreden 2016 yılı için gelen talep ise; NASA’nın bütçesinin 19.3 milyar Dolar seviyesine çıkartılması oldu.

Öte yandan bu beklentiler, Amerikan Başkanı Barack Obama ile tezat düşmüş oldu. Zira Obama, 2016 NASA bütçesi için 18.5 milyar Dolar sevilerini uygun görüyordu.

Kongre tarafından gelen bu istek karşısında, 2016 bütçesinde NASA’ya nasıl bir pay ayrılacağı ise, büyük merak konusu halini almış durumda.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>