NASA, Rus uzay gemisine sabotaj mı yaptı?

0

Rusya ve ABD arasındaki savaş tamtamları, uzayda da gerginliği arttırdı.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Rusya’nın ve ABD’nin ortak yürüttükleri bilimsel çalışmalarda, NASA astronotlarının onları uzaya taşıyan Rus uzay gemisi Soyuz MS-09’u sabote ettikleri iddiası Rus savcıları harekete geçirdi.

Bu deliği kim açtı?

Rusya, 2018’de gerçekleşen olayda, NASA astronotlarının onları uzay istasyonuna taşıyan Soyuz MS-09 uzay gemisinde 2 mm’lik bir delik açtıklarını ve bunu gemiyi sabote etmek için yaptıklarını savunuyor.

2 mm’lik delik uzay gemisinde büyük bir sorun yaratmadı ancak deliğin fark edilmemesi halinde sorunun büyüyebileceği düşünülüyor.

Rusya henüz bu soruşturmada NASA astronotları için resmi bir suçlama yapmış değil ancak ABD uzun yıllardır astronotlarını Rusya’daki uzay merkezinden uzaya taşıyıp indiriyordu.

Elon Musk’ın Space X ile artık uzaya astronot gönderip indirebilmesi sayesinde ABD’nin Rusya’ya bağımlılığı bitti ancak Rusya suçlamalarını resmi hale dönüştürürse, NASA astronotlarını yargılamak için talep edebilir. Karadeniz gibi uzayda da işler çok karışacak.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>