NASA süper bilgisayar yarışması açtı

0

Dünyada büyük bir değişime neden olabilecek tarihi bir dönemece girmiş olabiliriz. Bugün etkisini tahmin etmemiz zor olsa da 10-15 yıl içinde dünyanın çehresini tümden değiştirebilecek bir hamlenin ilk adımı için NASA harekete geçti.

NASA’nın bugün yaptığı duyuru ile tarihte ilk defa, süper bilgisayar geliştirmek için bir yarışma açıldı.

Aslında NASA’nın yeni yarışmasının tam ismi,  High Performance Fast Computing Challenge, yani Yüksek Performanslı Hızlı Bilgisayar Yarışması… NASA’nın hedefi ise kurumun sahip olduğu süper bilgisayarın performansını artıracak yeni bir yazılım geliştirmek. Böylece yüzlerce milyon dolarlık yeni bir süper bilgisayar inşa etmeden NASA elindeki süper bilgisayarların kapasitesini arttırabilecek. 

Ödül 55 bin dolar ama…

NASA’nın yeni yarışması sadece 55 bin dolarlık bir ödül içeriyor ancak yarışmayı kazanacak yazılımcının, NASA ile milyonlarca dolarlık sözleşmeler imzalamasına da kesin gözüyle bakılıyor zira yarışması kazanacak yazılımcı veya yazılımcılar, NASA’nın süper bilgisayarlarında kullanılan işletim sisteminin kontrolünü ve geliştirilmesini eline alacak.

ABD’nin uzay ajansının açtığı bu yarışma ise dijital dünya adına büyük önem taşıyor zira yarışma sonucunda ortaya çıkan yeni yazılım teknolojileri sadece NASA’nın bilgisayarlarını geliştirmek için kullanılmayacak, bilgisayar ve işlemci üreticileri de donanımlarının performansını artırmak için bu ekiplerin peşine düşecek. 

NASA’nın yarışmaları, dünyadaki teknolojik gelişmelerin hızlandırılması adına önemli görevler üstleniyor. Bugün otonom sürüş teknolojileri geliştiren pek çok firma, 15 sene kadar önce NASA’nın açtığı otonom sürüş yarışmalarında dereceye giren bilim insanları ve mühendislerin projeleri üzerinde şekillendi. Aynı şekilde, bugün uzaya yolculuk yapabilen veya uzay yolculuğu yapmak için hazırlık yapan özel şirketler yine 10 sene kadar önce NASA’nın açtığı uzay gemisi yarışmasında geliştirilen uzay gemileri sayesinde hayat buldular. Dolayısıyla, NASA’nın yeni yarışması sayesinde, pek çok yetenekli mühendisin ve bilim insanının bilgisayarları daha performanslı kullanmak üzere geliştirecekleri çözümlerin, 5-10 sene içinde dijital dünyaya etki etmesi bekleniyor.

NASA’nın yeni yarışması hakkında daha fazla bilgiyi yarışma sayfasında bulabilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>