NASA, Uber ile ortak uçan taksi haberlerini yalanladı

0

Teknoloji dünyası, NASA’nın Uber ile ortak uçan taksi geliştireceğini söyleyen haberlerle sarsılmıştı. Ancak, Jetgiller örnekleriyle verilen bu haberlere yalanlama gecikmedi.

ABD Uzay Ajansı NASA, uçan araçlarla taksi hizmeti geliştirilmesi için Uber ile işbirliği yapacağını dile getiren haberlerin tamamen uydurma olduğunu açıkladı.

Bu söylentileri kim çıkarıyor?

NASA’nın geliştireceği uçan araçlar için Uber’in de yazılım geliştireceğine dair yayılan haberlerin kaynağı bulunamadı ama söylentilerin NASA’nın drone çağı için geliştirdiği hava trafik kontrolü yazılımına dayandığı düşünülüyor. 

Amazon, Walmart, Google gibi dev şirketler ticari drone hizmetleri için milyarlarca dolarlık AR-GE çalışmaları yapıyor ve ABD’nin pek çok yerinde drone ile kargo taşımacılığı başlamış durumda. Ancak bu hizmetler deneysel çalışmalar olarak izin verilen, geniş kullanım alanı olmayan projeler. Drone’ların resmen kullanıma girmesi içinse drone’ların hava trafiğini yönetecek bir kontrol mekanizması gerekiyor.

ABD Uzay Ajansı bu hava trafiği kontrol sistemini geliştirmek için çalışıyor ve bu projede Uber dahil olmak üzere pek çok önemli yapay zeka geliştiricisi danışman olarak yer alıyor. Ancak NASA’nın geliştireceği uçan araçların yazılımını Uber’in hazırladığı haberlerinin gerçekle ilgisi bulunmuyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>