NASA uçakları daha sessiz olacak

0

NASA uçakları

NASA uçakları daha sessiz hale getirmek için yeni tasarımlar geliştiriyor. NASA uçakları, özellikle kanat ve iniş takımları konusunda yenileniyor.

NASA uçakları sessiz hale getiriyor

Genellikle uzaya yönelik yaptığı teknolojilerle karşımıza çıkan NASA, bir yandan Dünya için de yeni tasarımlara imza atıyor. Yapılan son çalışmada, havacılık sektöründe kullanılan uçakları daha sessiz hale getirmeye yönelik tasarım çalışmaları yürütülüyor. Bu kapsamda NASA, uçakları yüzde 70 oranında daha sessiz hale getirebileceğini belirtiyor.

Tasarımda özellikle kanat ve iniş takımlarında yenilikler yapılıyor. Ancak bu çalışmada yaşanan en büyük sorun, sesi azaltırken yakıt verimliliğini aynı seviyelerde tutmak oluyor.

Gulfstream III jetinde yapılan testlerde, havanın geçmesine izin veren gözenekli iniş takımı perdeleri ve gürültüyü azaltmak için boşlukları bırakılıyor. Yapılan tasarım testlerinde, uçakların yüzde 70 oranında daha sessiz bir şekilde çalışabileceği belirtiliyor.

Virginia tesisinde yürütülen çalışmalar, havacılık sektöründe konforun yükseleceğini gösteriyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>