NASA yeni Mars görevini bir hafta erteledi

0

Perseverance

NASA’nın Mars’a göndermek için hazırladığı yeni rover, Perseverance’ın fırlatılışı 30 Temmuz’a kadar ertelendi.

Mars’ta drone uçuracak rover göreve hazır ama…

Dünya çapında milyonlarca insanın isminin yer aldığı bir çipi de Mars’a taşıyacak olan rover 22 Temmuz’da fırlatılacaktı. Ancak NASA, hazırlıkların tamamlanmayacağını ön görerek tarihin 30 Temmuz’a ertelendiğini açıkladı.

Aslında 30 Temmuz da NASA için kesin bir tarih değil. NASA da bunun farkında olarak, “en erken” 30 Temmuz ifadesini kullanmaya dikkat etti. NASA’dan sızan bilgilere göre uzmanlar fırlatmanın 15 Ağustos gibi gerçekleşmesinin daha gerçekçi bir hedef olduğunu düşünüyor.

Perseverance isimli Rover, Mars için çok önemli bir araç olacak zira NASA ilk defa kızıl gezegende, rover’ın üzerinden kalkıp çevrede keşif yapacak minik drone’lar uçuracak. Bu  deneyim aynı zamanda Mars atmosferinde uçuş konusunda da insanlığa önemli bilgiler kazandırmış olacak ve gelecekte Mars’a yerleşmek için daha efektif araçlar geliştirmek mümkün olacak.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>