NASA’nın yeni robotu ölüm vadisinden kaçtı

0

NASA,  güneş sistemindeki gezegenleri keşfetmek için Cruosity gibi robotları kullanıyor ancak bu robotların bir sorunu var. Çok hantal ve dayanıksızlar.

Uzaya yapay zeka gönderiyoruz

Robotlar Mars’taki zor atmosfere karşı olabildiğince korunuyor olsa da dik yamaçlardan, uçurumlardan, toprak/kum kaymalarından kaçıp kurtulabilecek çevikliğe ve yeteneklere sahip değiller. 

NASA şimdi Mars’ın daha çevik şekilde keşfedecek yeni nesil robotunu test ediyor ve bu robot şimdiden, ölüm vadisi olarak bilinen test bölgesinden sağ çıkmayı başardı.

LEMUR isimli robot orijinal olarak, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun dış yüzeyindeki tamir işlerini yapmak için kullanılmak üzere tasarlanmıştı. Ancak şimdi zor coğrafi koşullardaki başarısını da kanıtlamaya başlamışken, NASA’nın yeni Mars görevlerinde de yer alacak robot adaylarınınn tepesine yükselmiş durumda.

LEMUR’da bir operatörün kontrolü dışında yapay zeka da yer alıyor ve yapay zeka, hareket ederken önündeki engelleri tespit edip, daha güvenli ve optimal bir rota oluşturabiliyor.

Robotun test videosunu aşağıda izleyebilirsiniz:

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!