Ne yaptın sen Uber!

0

Uber’in otonom sürüş teknolojisini test bir aracının ABD’de bir bisikletliye çarparak ölümüne neden olması, dünyada büyük yankı uyandırdı.

Sakince karşıya geçen kurban

Arizon’da gece 22.00’de bisikletiyle karşıdan karşıya geçmeye çalışan kadını tespit edemeyen sürücüsüz Uber aracı, tüm hızıyla kadına çarptı ve ölümüne neden oldu.

Kadının yaya geçidinden geçmemiş olması, aracının bilgisayarlarının yayalara dair işaretleri görmemiş olması ve dolayısıyla kendini “otoyolda” sanmasına neden olduğu gibi şüphelerin de yer aldığı kazaya dair henüz tatmin edici bir açıklama yapılmış değil ancak bu kazayla beraber ABD’deki otonom araç testlerinin yeniden gözde geçirilebileceği ve çok yakın olduğu düşünülen tamamen sürücüsüz testlerin ertelenebileceği vurgulanıyor.

Ayrıca kazanın sorumlusunun kim olduğu, ölümlü bir kazada yapay zekanın suçlu olması halinde cezayı kimin çekmesi gerektiğine dair tartışmalar da yeniden alevlendi. 

Öte yandan Uber’in tam da Toyota ile milyar dolarlık otonom sürüş teknolojisi satışı gerçekleştirmek üzereyken böyle bir kaza yaşaması, Toyota ile anlaşmanın sonlanmaması ve diğer otomobil üreticilerinin de Uber teknolojisinden uzak durmak istemesi anlamına gelecek. 

Otonom sürüş testi yapan Uber araçları 2016’da da Kaliforniya’da yayalara çarpma riskleri yaratmış ve Kalifoniya halkından ağır tepki alınca Kalifoniya valiliği Uber’e testlerini sonlandırma emri vermiş ancak Uber bu kararı uygulamayacağını açıklayınca yaşanan kavga Federal Hükumet’e kadar ulaşmış, sonunda Uber Kalifoniya testlerini sonlandırıp Arizon’da testlere başlamak zorunda kalmıştı. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>