Techinside Google News
Techinside Google News

Neden Apple Pay iPhone 6’dan daha önemli?

iPhone 6 ile birlikte duyurulan Apple Pay servisi sayesinde Apple herkesin iştahla girmek istediği bir işe giriyor. Ödeme sistemlerinde ben de varım diyor.
- Advertisement -

Eğer yeni bir iPhone 6 veya iPhone 6 Plus satın alırsanız yüksek çözünürlükte, büyük ekranlı yeni bir iPhone sahibi olacaksınız. Tüm cicili bicili yeni özellikleri ile iPhone 6 serisi muhtemelen yine 50 milyon adetten fazla satılacak. Öte yandan iPhone 6 ile tanıtılan Apple Pay cihazın kendisinden daha önemli olacak. İşte sebebi;

Öncelikle klasik Kredi Kartı teknolojisi son 50 yıldır manyetik bantlardan çipli sistemlere geçmenin ötesinde bir yenilikçilik maalesef sağlayamadı. Bütün o cicili bicili, kablosuz ödeme ve benzeri şeyleri unutun, çünkü hiç biri cüzdanınızın içinde taşıdığınız kredi kartının asla yerini tutamadı. Öte yandan Apple son 2-3 yıllık dönemde NFC desteklemediği için teknoloji uzmanları tarafından acımasızca eleştirilmesine rağmen NFC desteğine sahip diğer ürünlerde bu özellik milyonlarca insanın kullandığı ortak bir çözüme dönüşmekten aciz kaldı.

Peki, Apple Pay nasıl farklılaşacak?

Öncelikle Apple ödeme sistemleri teknolojisini geliştirmek için son üç yıldır altyapının olgunlaşmasını bekliyor. Wallet ile ilk adımlarını attığı genel entegrasyon ile saha testlerini kimseye hissettirmeden yaparak ürünü mükemmel hale getirdi. Apple Pay’i kullanmak o kadar kolay ki, yapmanız gereken tek şey tüm diğer ayarlarını daha önce yaptığınız bu servis için bir 6. nesil bir iPhone satın almak.

Son günlerde yaşanan iCloud güvenlik sorunları nedeniyle kullanıcıların endişeleri olabilir. Elbette yüzde yüz güvenli olduğunu iddia etmeyeceğiz ancak Apple bu noktada kredi kartı numaralarını saklamadığını, bunu üye işyerlerine vermediğini, sadece her işleme özel bir kod üreterek bu kod ile işlem yaptıklarını söylüyor. Bu güne kadar hiç kimse bu kadar iddialı olmamıştı. Bununla birlikte PayPal benzeri servisleri de göz ardı etmemek lazım. Üstelik güvenlik bu anlatılanlar ile sınırlı değil; Apple sizin ne aldığınızı da takip etmeyecek (aksi bir durum olsaydı kim itiraz ederdi acaba, şüpheliyiz).

Apple bu güne kadar herkesin yapmak için deli gibi çalıştığı, var olan bir teknolojiyi alıyor. Zaten bunu hep yapıyordu. Ona NFC ve temassız ödeme gibi isimler vermek yerine Apple Pay diyor ve müşterilerin hayatını kolaylaştıracak bir servis olarak sunuyor. İşte Apple bu yüzden yine başarılı olacak. 

Henüz Apple’ın Apple Pay için ne kadar komisyon ile çalışacağı belli değil. Muhtemelen bu komisyonlar müşterilerin cebinden değil bu teknolojiyi barındırmak isteyen mağazaların gelirlerinden düşecek ancak dünyadaki kredi kartı kullanım oranlarını göz önüne aldığımızda Apple gelecek bir yıllık dönemde Apple Pay ile iPhone’un kendisinden daha büyük bir gelir elde edebilir. Bekleyip göreceğiz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

2 YORUMLAR

  1. Dünyada bir standart olması için öncelikle en büyük satış rakamına ulaşması gerekiyor. Genel kanı donanımın üzerine birşey konmadığı. Yüzde 5-6lık dünya pazarı ölçüt alındığında, yüzde 85e (Android) galebe çalamayacağı kesin net. ApplePay’in başarısını sözde iPod devriminin Wifi temelli müzik-resim-data ödemlerinden de öngörüleyebiliriz.

    Kutuyu açar açmaz normal bir Apple kulanıcısının ilk işi her nedense ücretli servisleri derhal menüden kapamak oluyor. Merak ettiğim 5’teki ayar menüsünün 6’da kalkıp kalkmadığı. Zira Apple’ın kanalizatör inadı sürüyor.

  2. Karşı çıktığım noktaları bu. Kanalize etmeleri ve sözde dünya tinine tema giydirmeye çalışmaları. Bu kabul edilemez. Üyelerinin tek temada yaşamını ülkülüyorlar. Kimse söylemiyor yada farkında değil ama kanımca bir siyasal temaları bile var. Doğru; beyaz telefon, beyaz tişört kullanıp, alışveriş yapmak mıdır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir