Techinside Google News
Techinside Google News

Nedir bu Fintech?

Para kullanımı ile ilgili ihtiyaçlar, para kullanımı ile ilgili yeni çözümleri de beraberinde getiriyor.

Fintech yada Fintek son dönemlerde öne çıkan, yurtiçinde ve yurtdışında yatırımcılar tarafından da dikkatle değerlendirilen, büyük iş birlikleri, yeni yatırımlar ile ilgi çeken en önemli alanlardan bir tanesidir.

Peki nedir bu Fintek? Fintek, finansal teknolojileri ‘in kısaltması olarak kullanılıyor. Kelime tanımına baktığımızda ilk akla gelen finansal alanda geliştirilen teknolojiler yaklaşımı çok da yanlış değildir. Fakat bu alanda başarılı olmak için yeterli de değil.

- Advertisement -

Para kullanımı ile ilgili ihtiyaçlar, para kullanımı ile ilgili yeni çözümleri de beraberinde getiriyor. Lidyalılardan bugüne kadar çok hızlıca paranın yolculuğuna baktığımızda paranın kullanım şeklinin bir çok kez şekil değiştiğini görüyoruz. Dijitalleşen dünyada, fiziksel para kullanımı artık yerini dijital para kullanımına bırakmaya başlıyor.

Günlük yaşantımızda paranın hareketliliğine baktığımızda bir çok önemli nokta belirleyebiliriz. Paramızı dijital dünyada güvenli bir yüklemeye ve saklamaya ihtiyacımız var. Yüklediğimiz parayı birine göndermeye ve nadiren de olsa dijitalden parayı fiziksele çevirmeye ihtiyacımız oluyor.

Alışveriş yaptığımız sırada paramızı harcamaya ihtiyacımız var ve bu harcama sırasında da fiziksel para kullanımı deneyimimizden daha hızlı, iyi, kişiselleşmiş, faydalar elde ettiğimiz bir alışeriş deneyimini artık arıyoruz.

online alışveriş

Paramız bittiğinde alışveriş yapabilmeye devam etmek istiyoruz. Tam alışveriş sırasında paramız yokken kasada kalmak istemiyoruz, çok hızlı kullanılabilen kredi seçeneklerine ihtiyaç duyuyoruz. Bu kredilerin hızlı kullanılabilen, kolay geri ödenebilen bir şekilde hayatımızın içerisinde sürtünmesiz bir şekilde yer almasını istiyoruz.

Ticaret yapıyorsak müşterilerde dijital dünyada çok hızlı, kolay ödemelerini alabilmeyi istiyoruz. Ticari olarak kullandığımız bankaların dijital şubeleriyle tek tek uğraşmak yerine tek bir yerden tüm banka hareketlerini yapabilmeyi istiyoruz.

Özetle bireysel yada ticari yaşantımızın her noktasında para ile ilgili konuların sürtünmesiz bir şekilde yer almasını, ihtiyaçlarımıza yönelik çözümlerin çok hızlı ve kolay erişilebilir olmasını istiyoruz.

Fintek şirketleri çözüm üretiyor

Fintek şirketleri bireylerin yada kurumların tüm bu noktalarda çözüm üreten şirketler olduğunu söyleyebiliriz. Bunu başarabilmeleri için finansal dinamikleri çok iyi bilmeleri ve teknoloji ile fark yaratan çözümler geliştirebiliyor olmaları gerekiyor.

Her ülkenin kendi regülasyonuna uyum sağlayan, global finans otoriteleri ile koordineli bir şekilde çalışan, güvenlir, esnek, hızlı çözümler geliştirmek teknoloji yönetimi açısından büyük zorluklar barındırıyor. Dikey uzmanlıklara sahip olmak ve küçük noktalarda fark yaratarak bu küçük farklılıklarla büyük sonuçlar yaratabilmek gerekiyor.

Finansal bir alanda çözüm geliştirildiği için finans dünyası dinamikerine çok hakim olmak ve aynı teknoloji tarafında olduğu gibi finans tarafında da küçük farklılıklarala büyük sonuçlar yaratabilmek gerekiyor.

Fintek şirketlerinin başarılı olabilmeleri için çok iyi bir finans şirketi aynı zamanda da çok iyi bir teknoloji şirketi olmaları gerekiyor. Finans ve teknoloji alanlarındaki derin tecrübeleri bir araya getirip küçük farklılıklar yaratıp, bu küçük farklılıklarla büyük kitlelere fayda sağlayan çözüler oluşturabilmeyi hedefliyorlar.

Başarılı fintek şirketlerinin dikkat çekmesinin sebebi de bundan kaynaklanmaktadır. İki dikeyde derin uzmanlıkları barındırarak, çok hızlı giderek, büyük yenilikler hayata geçirebiliyorlar. Bunu yapmayı başaran ekipler sahip oldukları tecrübe, bilgi ve çözüm üretebilme yetenekleri ile sadece bulundukları ülkede değil tüm dünyada yenilikçi çözümler geliştirebilmeyi başarabilmektedirler.

Ülkemizde bir çok başarılı Fintek olduğunu görüyoruz, bazıları da Türkiye’de yarattıkları başarıları yurtdışına taşımaya çalışıyor. Türk Fintek şirketleri sahip oldukları bilgi, birikim, çözüm üretebilme yetenekleri ile dünyada adlarını çok daha fazla duyurmaya başlayacaklar.


Bahadır Aktan
ParamTech Genel Müdürü

Akademik hayatına Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile başlayan Bahadır Aktan, Mühendislik Yönetimi yüksek lisansı ve daha sonrasında Harvard Business School’daki üst düzey yöneticiler için Yıkıcı İnovasyon ve Strateji eğitimini alarak yüksek öğrenimini tamamladı.

Profesyonel hayatına ise telekomünikasyon sektöründe başlayan Aktan; Ericsson, Huawei ve Turkcell’de çalıştı. Turkcell sonrası Opet, Pegasus ve N11’de teknoloji dönüşümlerini yönetti, yerel ve global başarıya dönüşmüş birçok projeye liderlik etti. Son olarak Getir’in teknoloji ekibinde grup şirketlerinden sorumlu üst düzey yönetici olarak çalışan Aktan, 18 Nisan 2022’de Param’ın Group CTO rolü ile Türkiye’nin en büyük finans ve teknoloji grubu olan Param’ın teknoloji liderliğini üstlendi. Param, Finrota, ParamUK, Kredim gibi önemli markaların teknolojilerine yön verirken ParamTech şirketinin de Genel Müdürlüğünü üstlenmektedir. Aktan, ParamTech şirketi ile sadece Param grubuna değil tüm fintek sektörüne öncülük eden teknoloji geliştirmelerine yön vererek sektörün gelişmesini sağlayan bir çok önemli projeye de liderlik etmektedir. 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir