Nesnelerin interneti güvenlik riskleri içeriyor

0

Nesnelerin interneti güvenlik

Nesnelerin interneti güvenlik riskleri ile birlikte geliyor. Dijitalleşme kullanıcılar için birçok avantaj sağlarken, güvenlik riskleri artarak devam ediyor.

Nesnelerin interneti güvenlik istatistikleri

Cisco’ya ait istatistiklere göre her geçen saniye internete 127 yeni IoT cihazı bağlanıyor. Ayrıca Cisco’nun gelecek öngörülerine göre ise 2025 yılında internete bağlı cihaz sayısı toplamda 25 milyon adet olacak.

Tıbbi uygulamalardan endüstriyel uygulamalara kadar geniş bir kullanım alanı bulunan IoT cihazları, güvenlik kameraları ve bebek bezleri gibi bireysel müşteri odaklı kullanım potansiyeliyle çok hızlı bir şekilde büyüyor. Ancak bu büyüme, güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor.

2018’in ilk yarısında Kaspersky IoT honeypot’ları, 69.000 IP adresinden gelen IoT cihazlarına yönelik 12 milyon saldırı tespit etti. 2019’un ilk yarısında 276.000 benzersiz IP adresinden 105 milyondan fazla saldırı yapıldı. Bu da IoT konusundaki saldırıların adeta katlanarak arttığını ortaya koyuyor.

Bu nedenle IoT teknolojisine geçişte, güvenlik konusunun asla atlanmaması gerektiği belirtiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>