Nesnelerin interneti ile ev güvenliği nasıl sağlanacak?

0

Buzdolaplarından saatlere, giyim eşyalarından otomobillere ve ampullere kadar nesnelerin interneti ile farklı bir deneyim sunulacak. İnternete bağlı ürünlerin sayısı kısa sürede çok yüksek bir rakama ulaşacağından dolayı tüm bu yüksek kapasitenin kontrol edilmesi ve özellikle ev güvenliğinin sağlanabilmesi adına da farklı soru işaretleri bulunuyor. Tahminlere göre 2020’ye gelindiğinde yaklaşık 20 milyar nesne, internete sahip olacak ve kullanıma sunulacak. Bu durum özellikle 2016’nın son çeyreği itibari ile ev güvenlik endüstrisinin de değişmesini sağladı.

Ev Güvenliği Nasıl Sağlanacak?

Bir evdeki etkinliği izlemek için farklı seçenekler olduğundan dolayı bu konuda güvenliğin de es geçilmemesi bir zorunluluk durumda. Bu konuda ise farklı girişimler şu an için ön plana çıkıyor. Bu noktada ise;

  • 180 derece döndürülebilen ve mobil cihaz üzerinden takip edilebilecek bir sistem sunan iSensor HD.
  • Ev ortamını izlemek için termostatları ve duman alarmı gibi güvenlik sistemlerini bir araya getirerek özel bir çözüm sunan Nest.
  • Evdeki olası hırsızlıklara karşı ses dinleyerek kişilerin evde bulunmadığı durumlarda güvenlik sağlayacak Point.

Tüm bu yenilikler, ev güvenliğinin sağlanabilmesi adına nesnelerin interneti ile birlikte kullanıcılara sunulacak önemli gelişmeler arasında. Eskiden basit kameralar ve bazı sistemler ile ev içerisinde güvenlik sağlayan firmalar da nesnelerin interneti ile birlikte değişim içerisine girdi. Hizmet yelpazesine nesnelerin interneti desteğini ekleyen firmalar, bu bakımdan farklı çözümleri sunarak evleri daha güvenli hale getirecek. Üstelik son dönemlerde bütünleşik uygulamalar ortaya çıkarak bu konuda farklılık da yaratıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>