Nest içindeki kavga CEO’nun başını mı yedi?

0

Google’ın ev otomasyonu bölümü Nest’in kurucusu ve CEO’su Tony Fadell, görevden ayrıldığını duyurdu. Fadell’in yerine Google’ın yöneticilerinden Marwan Fawaz geçecek. Fadell ise Alphabet’e ve Larry Page’e danışmanlık yapacak.

Tony Fadell ismini ilk kez Apple için iPod’u geliştiren mühendislik ekibinin başı olarak duyurmuştu. Ardından Apple’dan ayrılıp Matt Rogers ile birlikte Nest’i kurdu. Fadell’in minik dijital termostat ile yakaladığı başarı Google’ın dikkatinden kaçmadı ve şirketi 3,2 milyar dolar karşılığında satına aldı.

Google içinde artırılmış gerçeklik gözlüğü Glass’ı da geliştirme görevini üstlenen Fadell’in Nest’ten ayırılışı ise sürpriz değil. Ev otomasyon departmanı içinde bir süredir tatsız gelişmeler yaşanıyordu. Serviste sürekli sorunlar yaşanıyor, kullanıcılar da şikayet ediyordu. Fadel, yaşanan sorunları daha önce satın aldıkları Dropcam ekibinin başarısızlığıyla açıklamış, “ekibimize kattığımız bazı kişilerin, düşündüğümüz kadar iyi olmadıklarını anladık,” ifadelerini kullanmıştı. Dropcam’ın kurucusu ise Fadell’e cevap verirken, Nest’in finansal rakamlarını medyaya açıklayarak şirketin durumunu göstermesini istemişti. Böylece içeride yaşanan kavga açığa çıkmıştı.

Fadell’in şimdi görevden ayrılmasıyla, bu tartışmanın bitmediği de anlaşıldı. Şimdi en çok merak edilen detay, Tony Fadell’in CEO koltuğundan ayrılmasıyla Nest’teki sorunların çözülüp çözülemeyeceği. Ev otomasyon servisi hala müşterilerin şikayetlerine konu olan bir hizmet olmaya devam ederse, Fadell’in Dropcam konusundaki şikayetlerinde haklı olduğu anlaşılacak.

Tony Fadell, Alpahabet’in CEO’suna danışman olarak hizmet verirken bir yandan da küçük çocuklar için geliştirdiği akıllı go-kart araçlarını pazarlayacak. Bu minik otomobillerin de aynı iPod gibi, eğlence dünyasında yeni bir devrim yaratması ve çocuklarının güvenliğinden endişe eden ailelerin minik akıllı otomobillere büyük ilgi göstermesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>