Techinside Google News
Techinside Google News

Nest, dünyanın en büyüğü ADT ile ortaklık yapıyor

Google’ın satın aldığı akıllı ev cihazı sistemlerinin sahibi, dünyanın en büyük ev güvenliği şirketi ADT ile birlikte çalışacak.
- Advertisement -

ADT CEO’su Naren Gursahaney ile yapılan bir görüşmeye göre Google’ın sahip olduğu Nest firması ev güvenliği servisleri pazarındaki ağırlığını arttırmak amacıyla dünyanın en büyük ev güvenliği firması ADT ile ortaklık yapabilir.

İki şirket Nest’in internete bağlı – aralarında termostat ile beraber duman ve karbon monoksit alarmı da bulunan – ev cihazlarını ADT’nin müşterilerine güvenlik sistemini mobil uygulama üzerinden kontrol etme imkanı tanıyan Pulse sistemi ile birleştirmeye çalışıyor.

Gursahaney bir telefon görüşmesinde yaptığı açıklamada, Nest’in kurucu ortağı ve CEO’su Tony Fadell’i kastederek “Fadell ve takımıyla birlikte görüşmelerde bulunduk. Görüşmelerimiz Nest’in termostatlarını Pulse platformuna entegre etmek ile ilgiliydi” dedi.

nest3

Silikon Vadisi’nden uzakta, Boca Raton’da bulunan ADT gelişmekte olan akıllı ev sektöründe fırsatlar arıyor. Son zamanlarda teknoloji endüstrisi içinde “kendin yap” ev güvenlik sistemlerinde bir canlılık görülüyor. Bu canlılık (şimdiden başlamadıysa) ADT’nin ev güvenlik sistemine zarar vermeye başlayabilir ve ADT yavaşlayan müşteri büyüme oranı ile mücadele ediyor. ADT, Pulse’ın yanı sıra web sitelerini ve cihazları Jawbone’un fitness takip cihazları ve Philips’in bulut destekli Hue LED ampulleri gibi internete bağlı cihazlara bağlayabilen IFTTT (If This Then That) servisi ile de partnerlik başlattı. 6,1 milyar dolarlık bir Pazar payı ve yedi milyon müşterisi ile birlikte ADT’nin küçük oyuncular ciddi paralar kazanmaya başlamadan önce zamanı var.

California Palo Alto merkezli olan ve Ocak ayında Google tarafından 3,2 milyar dolara satın alınan Nest ise akıllı ev sektöründe büyük bir oyuncu haline gelmiş durumda. İnternete bağlı güvenlik kamerası üreticisi Dropcam’i 555 milyon dolara satın alan şirket ev güvenliği dünyasına olan ilgisini zaten göstermişti. Dropcam 2009 yılında ortaya çıktığında kendisi hakkında ADT gibi güvenlik devlerini bitirebileceği söyleniyordu. ADT’nin 7 milyon müşterisi ev güvenliği izleme sistemlerine aylık fahiş bir ücret ödediğinden dolayı bir girişimin çok daha basit ve ucuz bir sistem sunması onlar için oldukça çekici bir fırsat gibi gözüküyor.

ADT ile ortaklığın Nest’in güvenlik sistemindeki kapayabileceği açıklardan biri ev güvenliği izleme servisinin olmayışı. Dropcam hali hazırda bulutta video akışı saklamak için ücretli bir servis sunuyor ancak ADT’nin getirebileceği profesyonel izleme daha pahalı bir ücretli paket olarak sunulabilir.

Gurshaney “Hoşlarına giden şey ADT’nin yedi milyon müşterisi, 4000 satış temsilcisi ve yangın birimleri ve diğer felaket servisleri ile sahip olduğumuz ilişkiler – böylece bir alarm durumu olduğunda doğru kişileri olay yerine gönderebiliyoruz” dedi.

Ücretli bir izleme servisi Nest ürünleri ile güzel uyum sağlayabilir. Nest, Protect adını verdiği duman ve karbon monoksit alarm ürününü tanıtmadan önce gazeteci Jessica Lessin bir izleme servisi aboneliğinin düşünüldüğünü yazmıştı. Henüz o özelliği görmemiştik. Böyle bir özelliği çıkarmak bir çağrı merkezi kurmayı gerektireceği için pahalı olabilir. ADT ile yapılacak olan bir ortaklık ise böyle bir büyük çağrı merkezi altyapı sorununun giderilmesinde yardımcı olabilir.

Nest sözcüsü Zoz Cuccias e-posta ile yaptığı açıklamada “Konu hakkında henüz paylaşacak bir şeyimiz yok” demekle yetindi.

nest2

Bu Nest’in ürünlerini başkaları ile uyumlu hale getirdiği ilk örnek değil. Şirket Haziran ayından bu yana ürünlerini diğer internete bağlı donanımlar ile birlikte çalışabilir hale getirmek için tasarlanan bir geliştirici programı olan “Work with Nest”i sürdürüyor. Şimdiye kadar ortakları arasında Mercedes Benz, Jawbone, Whirlpool ve diğerleri bulunuyor. Örnek olarak Mercedes entegrasyonu Mercedes marka otomobilinizin evinizdeki Nest termostatı ile iletişime geçerek siz daha gitmeden evinizi istediğiniz sıcaklığa getirmesine olanak tanıyor.

Mercedes-Nest

Gurshaney Nest ile olan bu ortaklığın ne zaman meyvelerini vereceği hakkında bir takvim veya neye benzeyeceği hakkında bir fikir vermedi.

“Bu tip şeyler zaman alır” diyen Gurshaney, “Ortaklığı geliştirmek için hararetle çalışıyoruz” diye ekledi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir