Netaş’tan Simit Sarayı’na “Felaket Kurtarma Merkezi”

0

Simit Sarayı’nın Bilgi ve İletişim Teknolojileri sistemlerinin çalışamaz hale gelmesi durumunda, kısa bir sürede tekrar çalışmasını ve uzaktan erişilmesini sağlayan FKM, Netaş tarafından oluşturuldu. Böylece felaket anlarında teknolojik yapıya ve veriye erişim kolaylaşırken, veri akışının kesinti riski neredeyse sıfıra indirildi. Simit Sarayı, Netaş’ın kurduğu FKM sayesinde yıllık BİT maliyetlerini yüzde 30-40 oranında azaltırken, güvenilir, sürekli gelişen ve ölçeklenebilen bir altyapıya sahip oldu.

Felaket Kurtarma Merkezi, kurumların BT sistemlerinden hayati olanların çalışır halde tutulmasını veya kısa sürede çalışır hale getirilmesini amaçlıyor. Şirketlerin ana veri merkezlerinin kısmen veya tamamen işlevini yitirmesi durumunda, sistemlerin çalışma sürekliliğinin sağlanması, farklı bir noktada konumlandırılmış olan, yedekli çalışan ikincil bir veri merkezi, yani Felaket Kurtarma Merkezi ile sağlanıyor.

Netaş Genel Sektör Satış Direktörü Tansu Tüyel, “Microsoft Azure çözümüyle Simit Sarayı’na esnek bir yapı ve düşük maliyet sağlamayı amaçlayarak, Felekat Kurtarma Merkezi’ni kurduk. Böylece test ortamları için sunucu oluşturmayı, yaklaşık 1 günden 10 dakikaya indirerek, zamandan önemli oranda tasarruf elde edilmesini sağladık. Proje sayesinde yıllık 20 bin dolar tutarında bir maliyet avantajı da sunuldu” dedi.

Tüm Türkiye’de ve dünyada toplam 280 mağaza ve 5.500 çalışanla, günde 450 binden fazla müşteriye hizmet veren Simit Sarayı’nın Bilgi Teknolojileri Direktörü Kadir Tophan ise “Türkiye’de Netaş’ın Microsoft Azure projelerinde elde ettiği başarılar, tecrübeler ve projelere profesyonelce yaklaşımları, iş ortağı seçimimizde etkili oldu. Bu projeyle; BT altyapımıza esneklik sağlarken, dosya sunucuları ve yedeklerin saklanması için daha güvenilir bir ortama da sahip oluyoruz. Ayrıca test ve geliştirme ortamları için maliyetlerimiz önemli ölçüde azaldı” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>