Netflix 100 milyar dolara koşuyor

0

netflixTürkiye’de 4G/5G tartışmaları yapıla dursun, ABD’nin ünlü online video yayın servisi Netflix, bugün borsada tavan yapan hisse değerleriyle yeni bir rekor kırdı ve internette içerik sağlayan servislerin ne kadar değerlenebileceğine dair harika bir örnek oluşturdu.

Hisse başına 628.5 dolarla toplam değeri 100 milyar dolara yaklaşan Netflix, teknoloji dünyasındaki 100 milyar dolarlık şirketler kulübüne girmek üzere olduğu gibi, dünyanın en değerli medya şirketi de olmak üzere. Üstelik bunu sadece, internet üzerinden isteyen kullanıcıya istediği filmi, diziyi, programı, istediği zaman seyrettirebilmesiyle başarmış durumda.

Hızlı İnternet = Büyük Para

Aslında ülkemizdeki 4G/5G tartışmalarını bu haberlerin ve gelişmelerin ışığında okumak gerekiyor. Türkiye’nin 3G ihalesinde yaptığı yanlış gibi, yavaş/eski bir teknolojiye 10 sene daha mahkum olması, dünyada hızla yaygınlaşan ve yüksek hızlı internete dayalı ticari servislerin yarattığı iş potansiyelini de kaçırmamız anlamına gelecek. Öte yandan, 5G’ye geçmek için birkaç sene daha 3G’ye tahammül etmek, dünya ile aramızın daha da açılmasına sebep olacak ve 5G geldiğinde Türkiye’deki girişimcilerin, şirketlerin dünyadaki oyuncuların 100’ler milyar dolar değerindeki gücüyle rekabet etmek şansı kalmayacak.

Netflix’in başarısı aynı zamanda, internette içeriğin ne kadar değerli olduğunu da gösteren bir örnek olarak karşımızda duruyor. Üstelik Netflix bu alanda tek değil. Amazon Instant Video veya benzeri hizmetler de herkesi kıskandıracak kadar güzel paralar kazanıyorlar ve tüm bu kazancın temelindeki anahtar kelime: İçerik.

İçerik satarak 100 milyar dolar!

Netflix şimdi 100 milyar dolarlık bir şirket olmaya bu kadar yaklaşmışken ve elbette rakipleri de hiç küçümsenecek isimler değilken, internet üzerinden yayın yapan bu video-içerik servislerinde artık çok daha fazla özgün yapımlar görmeye başlayacağımızı tahmin ediyorum. Rakipler birbirine avantaj sağlamak için çok daha fazla “kendi yapımları” olan diziler ve hatta sinema filmleri ile karşımıza çıkabilirler. Yani, ünlü Hollywood yönetmeni X’in, ünlü sinema oyuncuları Y ve T ile birlikte çekeceği yeni filmi Z’nin sinema salonlarında gösterilmeyeceği ve sadece Netflix’te yayına gireceği haberleriniz duymamıza az kaldı. Bakalım Türkiye bu yeni nesil medya/eğlence iş modelini ne zaman ve hangi şartlar altında keşfedecek ve ne kadar başarılı olacak? Bakalım, internet için özel hazırlanan film, dizi ve programlarla ne zaman karşılaşacağız?

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>