Netflix, çalışan başına elde ettiği gelir ile dudak uçuklatıyor

0

Netflix

29 Ağustos 1997 yılında kurulan Netflix, çalışan başına gelir konusunda bütün rakiplerini geçmeyi başardı. Ana gelir modeli dizi ve film yapımcılığı olan Amerikan kökenli firma, birçok ekonomi modelinden yüksek gelir elde etmeyi amaçlayan şirketler arasında yer alıyor.

Netflix çalışan başına gelir konusunda zirvede

Birçok şirket, istihdam stratejilerini en verimli şekilde tasarlayarak en iyi çalışanlar ile çeşitli projelere imza atmayı hedefliyor. Çalışan başına gelir, toplam gelirin mevcut çalışan sayısına bölünmesi ile hesaplanıyor. Böylece her çalışanın şirkete ne kadar gelir kazandırdığı ortaya çıkıyor.

İngiltere merkezli bir araştırma şirketi olan Buy Shares, bu konuda bir rapor hazırladı. Hazırlanan bu rapor, 2019 yılında elde edilen çalışan başına gelirlere ev sahipliği yapıyor. Bu konu için yapılan hesaplamalar, 2020 yılının ikinci çeyreğinde tamamlandı. Peki, Netflix ne kadar kazanıyor?

Netflix çalışan başına gelir

Buy Shares, Netflix’in çalışan başına elde ettiği gelirin yaklaşık 2.343.773 dolar olduğunu açıkladı. İkinci sıraya baktığımızda uygulama mağazası ve cihazları ile tanınan Apple’ı görüyoruz. Apple, 1.899.051 dolar gelir ile Netflix’in en yakın takipçisi olmayı başardı.

Sosyal medya platformlarının en güçlü temsilcilerinden biri olan Facebook, 1.573.072 dolar gelir ile üçüncü sıraya yerleşti. Google ile iş birliği yapan ve sadece 5 yıl önce kurulan Alphabet ise 1.361.298 dolar gelir ile dördüncü sırada.

Facebook’un rakibi olan Twitter, çalışan başına elde edilen gelir konusunda 705.986 dolar elde ederek PayPal ve eBay ikilisinin arkasında kaldı. eBay’in 812.030 dolar kazandığını görüyoruz. PayPal ise eBay’den yaklaşık 46 bin dolar daha az kazandı.

Netflix çalışan başına elde ettiği gelir

Perakende devi Alibaba Group, 612.117 dolar gelir ile sekizinci sırada yer alıyor. Amazon’un ise çalışan başına elde edilen gelir hususunda en düşük performansı göstererek 351.531 dolar kazandığı tespit edildi.

Buy Shares, Netflix’in 2011’in üçüncü çeyreği ile bu yılın ikinci çeyreği arasında abone sayısında ne kadar artışa şahit olduğunu açıkladı. İngiltere merkezli şirket, Netflix’in abone sayısında yüzde 797.42’lik bir artış yaşandığını ifade etti.

2011 yılının üçüncü çeyreğinde abonelerinden toplam 21.5 milyon dolar kazanan Netflix, bu kazancı 2020 yılının ikinci içeyreğinde 192.95 milyon dolara yükseltti. Dizi ve film dağıtımcılığı da yapan bu firma, COVID-19 sürecini iyi bir şekilde değerlendirdi.

Netflix’ten bir açıklama geldi

Netflix ne kadar kazanıyor

Netflix, Buy Shares’a göre bu yılın ilk çeyreğinde 10 milyon abone daha kazandı. 2017 yılının üçüncü çeyreğinde 100 milyon abone barajını geçen 23 yıllık firma, o dönem 104 milyon aboneye ulaştığını belirtmişti.

Birçok yatırımcı, “Netflix ne kadar kazanıyor?” sorusunun cevabını merak ediyor. Bu soru her dönem değişmeye devam edecek. Netflix, kendi başarısı hakkında şunları söyledi:

“Netflix, insanları evde yayınlar ile zaman geçirmeye yönlendiren COVID-19 salgınından yararlanan şirketler arasında yer alıyor. Özellikle COVID-19 sayesinde yaşanan bu büyüme, Netflix’in abone sayısında elde ettiği organik ve hilesiz büyümenin keyfini sürme eylemi göz önüne alınarak dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir.”

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>