Netflix CTO’su Kail hapis cezası aldı

0

Netflix CTO Kail

Netflix CTO’su Kail, 29 suçlamadan 28’inde suçlu bulundu ve hapis cezası aldı. Kail, rüşvet almaktan hüküm giydi.

Netflix CTO’su Kail hüküm giydi

2014’te Netflix, eski CTO’su Michael Kail’e dava açmıştı. Netflix, Kail’i Yahoo’ya katılmak için şirketten ayrılmadan önce rüşvet almakla suçlamıştı.

Kail, Netflix ile sözleşmeleri olan teknoloji şirketlerinden 690 bin dolarlık komisyon almakla suçlanmıştı. Netflix, şirket hesabındaki e-postaları inceleyerek bu durumu ortaya çıkardı. Jüri, karşılaştığı 29 suçlamadan 28’inden Kail’i mahkum etti. Kail’in avukatı, Netflix’in gücünü kullanarak haksız suçlamalarda bulunduğunu belirtti.

Ancak Kail yine de cezadan kurtulamadı. Kail, kendi danışmanlık şirketi aracılığıyla şirketlerden farklı işler için ödeme aldığını iddia belirtiyordu. Netflix konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı. Ancak Kail’in söz konusu şirketlerden yüzde 12 ila 15 komisyon alması durumun ciddiyetini ortaya koyuyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>