Netflix eş CEO’su görevden ayrılıyor

0

Netflix eş CEO'su

Netflix eş CEO’su ve şirketin kurucularından biri olan Reed Hastings istifa ediyor. Yayın hizmetinin yönetim kurulu, onun yerine şirketi birlikte yönetmesi için iki yönetici atadı: 2020’den beri Hastings’in yanında icra kurulu başkanı olan Ted Sarandos ve daha önce Netflix’in operasyon müdürü olan Greg Peters.

Hastings, Netflix ile bağlarını tamamen kesmeyecek. Bunun yerine, Jeff Bezos’un 2021’de Amazon’da ve Bill Gates’in 2000’de Microsoft’ta yaptığı gibi şirketin yönetim kurulunda icra başkanı pozisyonuna geçiyor. 62 yaşındaki milyarder Hastings, yaklaşık 25 yıldır Netflix’in CEO’su olarak görev yapıyor.

Akış hizmeti öncüsü, zorlu bir 2022 yılı geçirdi. Amazon Prime ve Disney+ gibi şirketlerin artan rekabeti, salgın sonrası çöküş ve sorgulanabilir finansal karar alma geçmişi arasında, şirket bir yılda ilk kez bir abone kaybı bildirdi. Netflix, yılın ilerleyen bölümlerinde kısmi bir geri dönüş sağlasa da, hala eskisi kadar büyümüyor.

Liderlik duyurusundaki değişikliğin ardından, Netflix’in hisse fiyatı işlem sonrası işlemlerde yüzde 5’ten fazla arttı. Ancak 12 ay öncesine göre %yüzde 5’ten fazla düşüş gösteriyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>