Techinside Google News
Techinside Google News

Netflix Şifre Paylaşımı Engelini Aştılar

Netflix, son zamanlarda şifre paylaşımını yasakladı ve bu durum birçok kullanıcı arasında hayal kırıklığı yarattı. Bazı zeki kişiler sistemi aşmak için akıllı bir yol bulmuş durumda.
- Advertisement -

Netflix, son zamanlarda şifre paylaşımını yasakladı ve bu durum birçok kullanıcı arasında hayal kırıklığı yarattı. Ancak, görünüşe göre bazı zeki kişiler sistemi aşmak için akıllı bir yol bulmuş durumda. Bir makaleye göre, şifre paylaşımı yasağını atlatmanın gizli bir yöntemi ortaya çıkmış durumda.

Geçtiğimiz yıldan beri test aşamasında olan şifre paylaşımı yasağıyla Netflix hesap sahipleri artık hesap bilgilerini ücretsiz olarak başkalarıyla paylaşamıyor. Bunun yerine, başka bir kişi hesaba erişmek istediğinde, hesap sahibi ek olarak her kullanıcı için aylık 3 dolar ödemek zorunda kalacak.

Tabii ki, bu karar çoğu kullanıcı tarafından hoş karşılanmadı. Arkadaş ve aile üyeleriyle hesap paylaşanlar, bu yasağın ardından sevdikleri dizilere ve filmlere erişemiyorlar. Ancak, herkesin tahmin edeceği üzere bu sınırlamayı atlatabilmek için zeki kişilerin bir yol bulması sadece zaman meselesiydi.

Bu yöntem, r/unethicallifeprotips subredditinde gün yüzüne çıktı. İnsanlar Netflix’i fiziksel olarak başka bir yerde olsalar bile, hesap sahibiyle aynı konumdan erişiyormuş gibi göstermek için bir Sanal Özel Ağ (VPN) kullanarak sistemi aldatıyorlar. Bu teknik, VPN’nin ağ özelliğinden yararlanmayı içeriyor ve kullanıcının ev internet bağlantısının IP adresini korurken internete bağlanmasını sağlıyor.

Netflix, kullanıcının internet bağlantısını doğrulama mekanizmasına sahip. Bağlantının farklı bir şehirden veya evden olduğu tespit edilirse, Netflix erişimi engeller. Ancak VPN’in ağ özelliği sayesinde tüm kullanıcıların aynı internet bağlantısına bağlıymış gibi görünmesi, bu kısıtlamayı aşmayı mümkün kılıyor. Bu yöntemin geniş çapta benimsenip benimsenmeyeceği, VPN’ler hakkında belirli bir teknik bilgiye ve deneyime sahip olmayı gerektirdiğinden emin değiliz.

Şu anki yöntem görece basit olsa da, kaç kişinin bu yönteme başvuracağı ve Netflix’in bu konuya nasıl bir tepki vereceği henüz belirsiz. Kullanıcılar bu yöntemi daha fazla fark ettikçe, Netflix’in güvenliği sıkılaştırmak ve izinsiz hesap paylaşımını engellemek için önlemler alması olası. Bu yöntemin uzun vadeli etkileri ve Netflix’in buna nasıl tepki vereceği ancak zamanla ortaya çıkacak. Şifre paylaşımı yasağını VPN kullanarak atlatan hayal kırıklığına uğramış kullanıcıların ise şu anlık keyifleri yerinde gibi gözüküyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir